Ministerstvo obrany: Na najväčšom tohtoročnom leteckom cvičení na Slovensku sa zúčastňuje 19 krajín

11.7.2018 8:40

Príslušníci Vzdušných síl Ozbrojených síl SR sa v týchto dňoch spolu s vojakmi a technikou 19-tich členských a partnerských krajín NATO zúčastňujú na cvičení Mace XIX. V rámci už 19. ročníka najväčšieho leteckého cvičenia na Slovensku si overí svoje spôsobilosti celkovo takmer 300 slovenských vojakov a rovnaký počet príslušníkov zahraničných ozbrojených síl. Hlavným cieľom cvičenia Mace XIX je precvičenie spoločných postupov pri plánovaní a vedení taktických leteckých operácií a spolupráce medzi jednotlivými zložkami protivzdušnej obrany.

Ministerstvo obrany: Na najväčšom tohtoročnom leteckom cvičení na Slovensku sa zúčastňuje 19 krajín
Foto: mod.gov.sk
Popis: Ministerstvo obrany SR

„Medzinárodné cvičenie takéhoto rozsahu je vynikajúcou príležitosťou nielen na precvičenie si operačných postupov, ale predovšetkým schopnosti vzájomne spolupracovať. A samozrejme z našej strany aj toho, ako zvládneme úlohy tzv. hostiteľskej krajiny,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
„Cvičenie Mace XIX je jedinečnou príležitosťou, počas ktorej si naši vojaci preveria postupy pri vedení taktickej leteckej činnosti v podmienkach moderného bojiska proti reálnym prostriedkom protivzdušnej obrany,“ doplnil genpor. Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR.
 
Cvičenie Mace sa na Slovensku koná tretíkrát, naposledy bolo v roku 2014. Okrem lietadiel a kompletov protivzdušnej obrany Ozbrojených síl SR bude do neho zapojených aj 22 kusov zahraničnej leteckej techniky. Cvičenie potrvá do 27. júla 2018. Počas cvičenia navštívia Slovensko aj predstavitelia z veliteľstva NATO, zodpovední za oblasť operácií a výcviku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo obrany: Logisti sa na Lešti učia, ako ochrániť konvoj

22:19 Ministerstvo obrany: Logisti sa na Lešti učia, ako ochrániť konvoj

V priestoroch Centra výcviku Lešť sa v priebehu februára uskutočňuje trojtýždňový kurz ochrany konvo…