Ministerstvo kultúry: Norbert Molnár prvým riaditeľom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín

13. 7. 2017 18:17

Prvým riaditeľom novovzniknutého Fondu na podporu kultúry národnostných menšín sa na základe výberového konania stane Norbert Molnár. Minister kultúry ho do funkcie vymenuje v najbližších dňoch. Prvými úlohami nového riaditeľa budú riešenie sídla fondu, dobudovanie všetkých jeho orgánov, tak ako mu to určuje zákon o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín a takisto vypísanie úvodnej výzvy do konca tohto roka.

Ministerstvo kultúry: Norbert Molnár prvým riaditeľom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva kultúry SR
reklama

Do výberového konania, ktoré ministerstvo kultúry vyhlásilo začiatkom júna, sa prihlásili traja uchádzači. Členmi sedemčlennej výberovej komisie boli: Jozef Kovalčík, riaditeľ Fondu na podporu umenia, Martin Šmatlák, riaditeľ Audiovizuálneho fondu, Jozef Klačka, historik a archivár, odborník pre oblasť národnostných menšín, Jana Kresáková, expertka pre oblasť národnostných menšín z Národného osvetového centra, Gabriella Jarábik, riaditeľka SNM – Múzea kultúry Maďarov na Slovensku, Zuzana Megová, podpredsedníčka Rady Fondu na podporu umenia a Emília Kršíková, generálna tajomníčka služobného úradu MK SR.

Norbert Molnár pôsobil v médiách. Počas svojej profesionálnej kariéry bol redaktorom, zástupcom šéfredaktora a následne aj šéfredaktorom denníka Új Szó.

Vznik Fondu na podporu kultúry národnostných menšín schválil na návrh vlády parlament v máji 2017. Myšlienka založenia fondu vychádza z programového vyhlásenia vlády. Fond nahrádza dotačný systém, ktorým doteraz štát podporoval menšinovú kultúru prostredníctvom dotačného programu v gescii Úradu vlády SR. Od tohto roku tak pôsobnosť v oblasti podpory kultúry národnostných menšín prechádza z Úradu vlády na ministerstvo kultúry, z ktorého rozpočtovej kapitoly budú aj fondu poskytované každoročne finančné prostriedky. Namiesto doterajších 4,5 mil. eur bude fond hospodáriť s rozpočtom 8 mi. eur (súčasne so vznikom fondu sa navýšili aj finančné prostriedky prúdiace v kultúre do ďalších dvoch v kultúre pôsobiacich verejnoprávnych fondoch – vo Fonde pre umenie na 20 miliónov eur a v Audiovizuálnom fonde na 6 miliónov eur). Fond zverejní prvú výzvu na podávanie žiadostí do konca roka 2017.

referát styku s médiami MK SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo vnútra: V roku 2019 polícia riešila vyše 58-tisíc trestných činov

22:05 Ministerstvo vnútra: V roku 2019 polícia riešila vyše 58-tisíc trestných činov

Na Slovensku bolo v uplynulom roku spáchaných 58 829 trestných činov. „V porovnaní s rokom 2018 je t…