Ministerstvo kultúry: Danubiana predstavuje diela moderného maďarského umenia z Grünerovej zbierky

18. 3. 2017 15:44

Minister kultúry Marek Maďarič sa v múzeu moderného umenia Danubiana zúčastnil na slávnostnom otvorení výstavy diel maďarského umenia 20. storočia. Vo svojom príhovore ocenil vynikajúce slovensko-maďarské vzťahy a vyjadril vďaku zberateľovi umenia Georgovi Grünerovi za prepožičanie diel. Za maďarskú stranu sa na slávnostnom otvorení výstavy zúčastnil štátny tajomník Ministerstva ľudských zdrojov László Palkovics.

Ministerstvo kultúry: Danubiana predstavuje diela moderného maďarského umenia z Grünerovej zbierky
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva kultúry SR
reklama

Výstava Crossing Borders sa okrem detailného predstavenia Grünerovej zbierky usiluje aj o to, aby si návštevníci mohli utvoriť obraz o výsledkoch a vzniknutých zmenách v tej špeciálnej oblasti progresívneho maďarského a univerzálneho výtvarného umenia, ktorú zbierka reprezentuje.

„Som presvedčený, že práve kultúra a podobné projekty aj v budúcnosti ešte viac zblížia naše krajiny, pre ktoré by práve takéto podujatia mohli byť tou najlepšou inšpiráciou vzájomného porozumenia a pozitívneho obohacovania sa,“ zdôraznil minister kultúry Marek Maďarič počas svojho príhovoru.

Grünerova zbierka je úzko zameraný súbor umeleckých diel rôznych médií maďarského umenia 20. storočia od polovice štyridsiatych rokov po súčasnosť. Obsahuje majstrovské diela mnohých smerov od výnimočných umelcov. Dôraz kladie na avantgardné a neoavantgardné diela, pričom sleduje dejiny nefiguratívneho, abstraktného umenia maďarských umelcov, bez ohľadu na to či žijú (žili) v Maďarsku alebo v zahraničí. V zbierke sú zastúpení prominentní umelci, ako Tamás Lossonczy, Tihamér Gyarmathy, Ibolya Lossonczy a Endre Bálint.

Výstava sa koná pod záštitou ministra kultúry Mareka Maďariča a ministra ľudských zdrojov Maďarska Zoltána Baloga a bude otvorená do 28. mája 2017.

Viac info: TU

referát styku s médiami MK SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľká noc: Zákaz vychádzania od stredy do pondelka. Premiér predstavil vládne opatrenia cez sviatky

20:24 Veľká noc: Zákaz vychádzania od stredy do pondelka. Premiér predstavil vládne opatrenia cez sviatky

Voľný pohyb osôb bude od 8. do 13. apríla 2020 obmedzený. V rámci návrhu na rozšírenie opatrení núdz…