Ministerstvo hospodárstva: Zavádzanie Smart City riešení do miest je postupný (r)evolučný proces

8.6.2018 12:23

Smart City je novým prístupom v rozvoji miest a mestských regiónov, ich spravovaní a plánovaní, ktorý využíva inovácie. Ministerstvo hospodárstva SR vníma koncept Smart City ako príležitosť a výzvu pre slovenské malé a stredné podniky, ale aj startupy, ktoré budú môcť svoje inovatívne riešenia aplikovať v mestách a tak zvyšovať kvalitu života ich obyvateľov. Rezort k problematike pripravil informačnú brožúru a vyhlásil aj výzvu na podporu pilotného testovania inovatívnych riešení.

Ministerstvo hospodárstva: Zavádzanie Smart City riešení do miest je postupný (r)evolučný proces
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva hospodárstva SR

„Zavádzanie Smart City riešení do miest je postupný (r)evolučný proces. Prináša so sebou rôzne očakávania ale aj zmeny, na ktoré sa treba zodpovedne pripraviť,“ zdôraznila na medzinárodnej konferencii venovanej Smart Cities, ktorú organizovala Ekonomická univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií MH SR Miriam Letašiová. Postupné využívanie inteligentných riešení v mestách si ale vyžaduje podľa nej zmenu myslenia, zmenu prístupu a predovšetkým vôľu a ochotu spolupracovať na všetkých úrovniach. „Smart City je o ľuďoch a pre ľudí. Čím viac občanov sa zapojí do procesu rozvoja mesta, tým lepšie bude mesto slúžiť potrebám jeho obyvateľov,“ vyhlásila generálna riaditeľka M. Letašiová.

Téma inteligentných miest zasahuje do kompetencií viacerých rezortov. Okrem rezortu hospodárstva, sa tejto téme venuje aj Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ministerstvo dopravy či ministerstvo vnútra. MH SR v spolupráci aj s týmito ústrednými orgánmi štátnej správy, expertmi na urbárnu tematiku, zástupcami miest a súkromného sektora k problematike inteligentných miest pripravilo dokument „Podpora inovatívnych riešení v slovenských mestách“. Ide o vôbec prvú brožúra na Slovensku k tejto problematike. Je v nej definované , čo si pod pojmom Smart City predstavujeme, zverejnené sú najlepšie príklady Smart City riešení a zoznam firiem, ktoré inteligentné riešenia ponúkajú. Kľúčové sú informácie o tom, ako je možné inteligentné riešenia pre mestá na regionálnej, národnej, interregionálnej ale aj medzinárodnej úrovni financovať. M. Letašiová zdôraznila, že Ministerstvo hospodárstva SR vníma „koncept Smart City ako príležitosť a výzvu pre slovenské malé a stredné podniky, ale aj startupy, ktoré budú môcť svoje inovatívne riešenia aplikovať v mestách a tak zvyšovať kvalitu života ich obyvateľov.“ MH SR vyhlásilo výzvu, ktorou podporí pilotné testovanie inovatívnych riešení v praxi. Schéma je zverejnená aj na webovej stránke ministerstva hospodárstva a žiadosti je možné zaslať do 30.6.2018.

Smart City je novým prístupom v rozvoji miest a mestských regiónov, ich spravovaní a plánovaní, ktorý využíva inovácie. Na začiatku roka 2014 takúto stratégiu malo 240 európskych miest nad 100 000 obyvateľov a tento rast pokračuje. V roku 2017 už aplikujú komplexné riešenia vlastné pre koncept Smart City takmer všetky západoeurópske mestá. Z prostredia slovenských samospráv možno za posledný rok pozorovať stúpajúci záujem o inteligentné riešenia pre mestá, v niektorých už fungujú prvé konkrétne projekty. 

Odbor komunikácie MH SR 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zelník (SNS): Zvýšiť kvalitu a dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa dá cez rezidentské programy navýšením počtu prijímaných absolventov medicíny

20:11 Zelník (SNS): Zvýšiť kvalitu a dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa dá cez rezidentské programy navýšením počtu prijímaných absolventov medicíny

Ambulantný sektor v súčasnosti trpí nedostatkom lekárov. Výchova lekára špecialistu po skončení stre…