Ministerstvo hospodárstva: Zákon o energetike čakajú zmeny

16.5.2018 18:11

Národná rada SR odsúhlasila novelu, ktorá reflektuje najmä na dodatočné požiadavky Európskej komisie týkajúce sa transpozície tretieho energetického balíčka. Zákon taktiež zavádza definície nových pojmov súvisiacich s elektromobilitou. Prevádzkovatelia nabíjacích staníc nebudú považovaní za podnikateľov v energetike, čím im odpadne množstvo administratívnych povinností. Novela odbremeňuje od niektorých povinností aj odberateľov energií.

Ministerstvo hospodárstva: Zákon o energetike čakajú zmeny
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva hospodárstva SR

Zákon o energetike čakajú zmeny. Národná rada SR odsúhlasila novelu, ktorá reflektuje najmä na dodatočné požiadavky Európskej komisie týkajúce sa transpozície tretieho energetického balíčka. Návrh zákona okrem iného komplexne upravuje stav núdze v elektroenergetike, predchádzanie stavu núdze, skúšku stavu núdze, súvisiace práva a povinnosti účastníkov trhu s elektrinou, spôsob vyhlasovania a oznamovania stavu núdze a obmedzujúcich opatrení.

Do zákona sa taktiež zavádzajú definície nových pojmov súvisiacich s elektromobilitou. Slovenská legislatíva tak už bude zahŕňať pojmy ako elektrické vozidlo či nabíjacia stanica. Podľa novely by napríklad prevádzkovateľ nabíjacej stanice nemal byť považovaný za podnikateľa v energetike, čím mu odpadne veľa administratívnych povinností. Táto zmena by mala podporiť vznik nových nabíjacích staníc.

Zmeny v základnom energetickom zákone sa dotknú aj podnikateľov plánujúcich podnikať v distribúcii plynu. Upravujú sa podmienky pre vydávanie povolenia na distribúciu plynu. Žiadateľ o vydanie povolenia na distribúciu plynu bude po novom povinný preukázať aj osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia, a to aj vtedy, ak bude prevádzkovať novú distribučnú sieť vybudovanú ako rozšírenie existujúcej distribučnej siete iného prevádzkovateľa.

Novela zákona by mala odbremeniť od povinností aj odberateľov energií. Odberateľ elektriny alebo plynu bude môcť napríklad splnomocniť na právne úkony smerujúce k zmene dodávateľa písomným plnomocenstvom nového dodávateľa elektriny alebo dodávateľa plynu.

SITA, Odbor komunikácie MH SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezident prijal vedúcich diplomatických misií

22:04 Prezident prijal vedúcich diplomatických misií

Prezident Andrej Kiska prijal v stredu v Prezidentskom paláci vedúcich diplomatických misií akredito…