Ministerstvo hospodárstva: V Komárome rokovala zmiešaná komisia

26.11.2018 16:55

V maďarskom meste Komárom, v priestoroch historickej pevnosti Monoštor, sa uskutočnilo v poradí štvrté zasadnutie Slovensko-maďarskej zmiešanej komisie pre otázky hospodárskej spolupráce. Odborníci oboch krajín prerokovali témy vzájomnej spolupráce, predovšetkým v oblastiach najdôležitejších spoločných záujmov.

Ministerstvo hospodárstva: V Komárome rokovala zmiešaná komisia
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva hospodárstva SR

Komisia pokrýva predovšetkým témy cezhraničnej hospodárskej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Maďarskom, no zároveň zastrešuje aj oblasti ako energetika či priame zahraničné investície. V Komárome diskutovali predstavitelia zmiešanej komisie najmä o spolupráci v oblasti podnecovania obchodu, rozvoja podnikania, investícií, energetiky, vedy a technológií. Komisii spolupredsedal štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a obchodu Maďarska Levente Magyar.

Obaja štátni tajomníci ocenili mimoriadne dobré vzťahy a silnejúci dialóg medzi Slovenskom a Maďarskom. Vyzdvihli predovšetkým výrazný medziročný rast vzájomnej obchodnej výmeny zo siedmych na takmer osem miliárd eur, ako aj spoločné projekty - napríklad most, ktorý sa stavia medzi mestami Komárno a Komárom. Pozitívne vnímajú aj elektrizačné prepojenia či podpísanie memoranda k projektu Eastring. „K týmto pozitívnym výsledkom prispievajú práve takéto stretnutia, ktoré dávajú jasný signál podnikateľom, že naše krajiny majú záujem úzko spolupracovať a takúto spoluprácu aj ďalej rozvíjať na všetkých úrovniach," zhodnotil štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz.

Súčasťou zasadnutia komisie tradične býva aj podnikateľské fórum, ktoré organizuje agentúra SARIO v spolupráci s Maďarským národným obchodným domom pre firmy oboch krajín. Ide o efektívnu platformu pre nadväzovanie nových kontaktov medzi podnikateľmi. Tohtoročného podnikateľského fóra sa zúčastnilo takmer 100 podnikateľských subjektov zo širokého spektra odvetví.

Odbor komunikácie MH SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidentka dnes prijala najvyšších ústavných činiteľov

22:12 Prezidentka dnes prijala najvyšších ústavných činiteľov

Zuzana Čaputová v utorok v Prezidentskom paláci prijala najvyšších ústavných činiteľov.