Ministerstvo hospodárstva: Investičná pomoc pre najmenej rozvinuté regióny a príchod nového investora do Detvy

12. 12. 2018 16:55

Vláda podporila investičnú pomoc pre projekty v najmenej rozvinutých okresoch, ako aj pre projekty prinášajúce na Slovensko inovatívne technológie a inteligentný priemysel. Minister hospodárstva Peter Žiga predložil na schválenie návrhy na podporu pre päť investičných zámerov, ktoré by mali spolu vytvoriť viac ako 470 nových pracovných miest. „Pokračujeme v nastavenej stratégii a podporujeme investície v najmenej rozvinutých regiónoch a projekty s vyššou pridanou hodnotou," zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Ministerstvo hospodárstva: Investičná pomoc pre najmenej rozvinuté regióny a príchod nového investora do Detvy
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva hospodárstva SR
reklama

Kabinet súhlasil s investičnou pomocou pre spoločnosti Schelling Slovakia, Lopas, Intercable, Schur Flexibles Moneta a Miba Sinter Slovakia. Spolu by mali tieto firmy preinvestovať takmer 29 mil. eur. Tri spoločnosti plánujú investovať do rozvoja exitujúcich prevádzok, v dvoch prípadoch ide o úplne nové investície. V súlade s novým zákonom o regionálnej investičnej pomoci im štát poskytne 90 percent pomoci vo forme úľavy na dani z príjmu. „Čerpať ju teda budú môcť, až keď bude investícia uvedená do prevádzky," zdôraznil minister.

Najviac nových pracovných miest, a to 240, vznikne vďaka spoločnosti Intercable v Detve. Ide o nového investora, ktorý v lokalite Kriváň plánuje vybudovať závod na výrobu komponentov pre elektromobily a hybridy. Vyrábať bude vysokonapäťové zariadenia na prenos elektrickej energie z akumulátorov do elektromotorov. „Táto investícia predstavuje želaný posun v produktovom portfóliu nášho automotive priemyslu. Ide o investíciu do oblasti, ktorú považujem do budúcnosti za kľúčovú," zdôraznil minister Žiga. Minister zároveň upozornil, že „táto investícia ponúkne pracovné príležitosti aj pre obyvateľov susedných okresov, najmä Poltár, Lučenec a Veľký Krtíš, ktoré zaraďujeme medzi najmenej rozvinuté okresy."Spoločnosť plánuje preinvestovať 7,1 mil. eur, investičná pomoc v sume 2,5 mil. eur bude vo forme úľavy na dani z príjmov.

Spoločnosť Miba Sinter Slovakia v Dolnom Kubíne rozširuje výrobu súčiastok z práškových ocelí pre automotive sektor. Súčasne zavádza výrobu nástrojov, ktoré bude dodávať všetkým závodom v skupine. Táto investícia počíta s inovatívnymi technológiami na báze inteligentného priemyslu. Spoločnosť chce investovať 14,5 mil. eur, vytvoriť plánuje 160 nových pracovných miest. Výška investičnej pomoci by mala byť 3,2 mil. eur vo forme daňovej úľavy.

Rozširovať výrobu plánuje aj spoločnosť Schelling Slovakia v Kechneci v okrese Košice – okolie, ktorý patrí k najmenej rozvinutým okresom. V tomto prípade ide o výrobu zváraných oceľových konštrukcií a strojných súčastí. Okrem toho sa plánuje tento investor  venovať vývoju formátovacích píl. V priamej súvislosti s investičným zámerom vznikne 40 nových pracovných miest. Náklady spoločnosti na toto rozšírenie by mali byť 6,4 mil. eur. Investor má záujem o investičnú pomoc vo výške 900-tisíc eur - z toho 300-tisíc eur vo forme dotácie na obstaraný majetok a 600-tisíc eur vo forme úľavy na dani z príjmov.

Spoločnosť Lopas s.r.o. plánuje vybudovanie závodu na výrobu prefabrikátov pre pasívne ekodomy v ďalšom z najmenej rozvinutých okresov - v Lučenci. Investícia vytvorí 17 nových pracovných miest, pričom sa najviac počíta so zamestnancami so základným vzdelaním, čo je v regióne s vysokou nezamestnanosťou ešte stále pozitívne. Tento investor žiada dotáciu 37-tisíc eur na obstaraný majetok, príspevok na nové pracovné miesta vo výške 135-tisíc eur a daňovú úľavu v sume 46-tisíc eur.

Cieľom investičného zámeru spoločnosti Schur Flexibles Moneta s. r. o. je rozšíriť výrobu obalových materiálov pre cukrárenský priemysel v Trebišove. Tiež ide o jeden z najmenej rozvinutých okresov. Investícia vytvorí minimálne 15 nových pracovných miest. Firma požaduje pomoc vo výške 220-tisíc eur vo forme dotácie na obstaraný majetok.

Odbor komunikácie MH SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo obrany: Vojenská polícia vyhodnotila svoju činnosť v minulom roku

8:10 Ministerstvo obrany: Vojenská polícia vyhodnotila svoju činnosť v minulom roku

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa 18. 2. vo Vlkanovej zúčastnil na veliteľskom zhromaždení Vojenske…