Ministerstvo hospodárstva: Chceme podporovať výskum aj výrobu batérií pre automobily

21. 11. 2018 6:55

Slovensko dobre naštartovalo podporu pre elektromobily, teraz treba nasmerovať svoju pozornosť aj na podporu výroby komponentov do takýchto vozidiel, zdôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz na prvom pracovnom rokovaní Slovenskej aliancie pre batérie. Rokovanie bolo v Bratislave na pôde MH SR.

Ministerstvo hospodárstva: Chceme podporovať výskum aj výrobu batérií pre automobily
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva hospodárstva SR

Slovensko má záujem podporovať výskum, vývoj a konkurencieschopnú a udržateľnú priemyselnú výrobu batérií pre elektromobily. Ministerstvo hospodárstva SR preto zaradilo takúto podporu medzi úlohy Akčného plánu elektromobility, ktorý bude v blízkej budúcnosti predložený do medzirezortného pripomienkového konania. Na prvom pracovnom rokovaní Slovenskej aliancie pre batérie o tom informoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz. Zdôraznil, že „elektromobilita je jedným z najvýraznejších trendov v smerovaní v oblasti dopravy v Európe. Slovensko dobre naštartovalo podporu tejto forme mobility. V začatom trende je treba pokračovať a zároveň je nevyhnutné nasmerovať svoju pozornosť aj na podporu výroby komponentov do takýchto automobilov."

Členovia Aliancie si na rokovaní určili aj princípy spolupráce  medzi vedeckou sférou, vysokými školami a štátnou správou. Eurokomisár Maroš Šefčovič vyhodnotil prvý rok fungovania Európskej batériovej aliancie, ktorej cieľom je urýchliť vytvorenie konkurencieschopného dodávateľského reťazca pre výrobu batérií v Európe. Odhadovaný trh batérií v EÚ bude mať v roku 2025 hodnotu približne 250 mld. eur ročne, čo predstavuje veľmi veľkú obchodnú príležitosť pre európske firmy.

Slovenská aliancia pre batérie bola založená 5. októbra Jej vznik potvrdzuje strategický záujem Slovenska o toto odvetvie priemyslu.

Odbor komunikácie MH SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Štátny tajomník Peter Krajňák rokoval so zástupcami hasičského zboru o vzdelávaní budúcich hasičov

12:11 Ministerstvo školstva: Štátny tajomník Peter Krajňák rokoval so zástupcami hasičského zboru o vzdelávaní budúcich hasičov

Za účasti štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Krajňáka sa 4. 1…