Minister Lajčák na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

12.12.2016 13:42

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa 12. decembra zúčastní na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli. V jeho úvode budú ministri diskutovať o aktuálnom vývoji vzťahov EÚ s Afrikou, ako aj o perspektívach ich ďalšieho rozvoja v kontexte prípravy 5. summitu EÚ-Afrika, plánovaného na november 2017.

Minister Lajčák na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák

Na danú tému nadviaže aj diskusia o aktuálnom vývoji politickej a bezpečnostnej situácie v Konžskej demokratickej republike so zameraním na hľadanie možností stabilizácie situácie v tejto krajine, aj v spolupráci s inými regionálnymi a medzinárodnými aktérmi.

Témou pracovného obeda bude opäť problematika Sýrie s dôrazom na hodnotenie ostatného vývoja vo vojnou zmietanej krajine, kde pokračujú prudké boje najmä o východné časti mesta Aleppo, jeho dopady na diplomatické a humanitárne úsilie EÚ, ako aj na otázky súvisiace s migračnými tokmi.

Následne bude minister predsedať Rade pre všeobecné záležitosti

Na záver zasadnutia ministri nadviažu na svoju októbrovú diskusiu o vonkajších aspektoch migrácie s dôrazom na hodnotenie implementácie partnerského rámca (tzv. kompaktov) s piatimi prioritnými africkými krajinami (Senegal, Mali, Niger, Nigéria a Etiópia) a implementácie vzájomných záväzkov prijatých na migračnom samite vo Vallette v novembri 2015.

Očakáva sa, že Rada prijme závery k Južnému Sudánu a KĽDR. Pôjde o posledné zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí EÚ počas slovenského predsedníctva. Následne bude minister M. Lajčák v utorok ešte predsedať Rade pre všeobecné záležitosti, na ktorej symbolicky odovzdá predsedníctvo v tejto oblasti európskych politík nášmu nástupcovi v rámci predsedníckeho Tria – Malte.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Eva Božoňová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Vláda schválila zákony o vysokoškolskom a odbornom vzdelávaní

17:22 Ministerstvo školstva: Vláda schválila zákony o vysokoškolskom a odbornom vzdelávaní

Hneď tri zákony predložila na rokovanie vlády SR ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Mart…