Minister Lajčák: Máme záujem, aby bol Afganistan stabilný a prosperujúci

8.12.2016 13:38

Rokovanie ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli pokračovalo v stredu stretnutiami s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Pavlom Klimkinom a rokovaním s prispievateľmi do operácie Resolute Support v Afganistane. Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Minister Lajčák: Máme záujem, aby bol Afganistan stabilný a prosperujúci
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák

NATO ocenilo implementáciu reforiem obranného sektora Ukrajiny. Zároveň vyslalo ukrajinskému partnerovi jednoznačný odkaz, že od Ukrajiny očakáva rýchlejšie reformy v oblasti boja proti korupcii a súdnictva. Minister M. Lajčák zdôraznil doterajšiu pomoc SR v oblasti energetickej bezpečnosti a vedúcu úlohu SR v zvereneckom fonde NATO v oblasti likvidácie nevybuchnutej munície na Ukrajine. Viacerí spojenci na dnešnom zasadnutí potvrdili finančné príspevky do tohto fondu. Spojenci tiež pripomenuli nenahraditeľnosť Minského procesu a osobitnú zodpovednosť Ruska za návrat k stabilite na východnej Ukrajine.

Na zasadnutí s prispievateľmi do výcvikovej misie Resolute Support (RSM) v Afganistane ministri potvrdili zotrvanie misie RSM v krajine aj nasledujúci rok, ako aj pokračovanie vo finančných príspevkoch na udržateľnosť afganských bezpečnostných síl na roky 2018 – 2020. Smerom k afganskej vláde ministri zdôraznili nutnosť boja proti korupcii a urýchlenia reforiem, ktoré by mali prispieť k zníženiu emigrácie z krajiny. (SR má v misii RSM 40 príslušníkov ozbrojených síl a prispieva aj na materiálnu pomoc afganskej vláde.)

„Máme záujem, aby bol Afganistan stabilný a prosperujúci,“ povedal minister M. Lajčák. „Ak by ako štát zlyhal, skôr či neskôr by sme to pocítili v podobe nelegálnej migrácie a zvýšeného rizika terorizmu,“ dodal.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Eva Božoňová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

8:00 NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

Strana NAJ uskutočnila vo štvrtok 19. apríla protest proti prijímaniu imigrantov na Námestí SNP v Br…