Minister Kažimír: Všetci sa môžeme tešiť z konca krízy

25.10.2016 15:24

Eurostat zverejnil jesennú notifikáciu, podľa ktorej hospodárenie Slovenska skončilo vlani lepšie než sa očakávalo. Oproti jarnej notifikácii sa deficit verejnej správy za rok 2015 zlepšil o 0,26 % a dosiahol 2,71% HDP.

Minister Kažimír: Všetci sa môžeme tešiť z konca krízy
Foto: SITA
Popis: Minister financií SR Peter Kažimír

Za pozitívnym výsledkom je najmä zlepšenie výberu dane z príjmu právnických osôb. Spätná revízia HDP v aktualizovaných notifikovaných údajoch je hlavným faktorom zníženia dlhu verejnej správy v roku 2015 o 0,43 % HDP. K zlepšeniu oproti jari došlo pri hrubom dlhu, ktorý tak za rok 2015 dosiahol hodnotu 52,5 % HDP.

Minister financií na tieto dobre správy zareagoval zo služobnej cesty na Islande:

„V prvom rade pozdravujem všetkých doma z Reykjavíku. Teším sa na návrat domov a teším sa, že sa spolu s Vami budem môcť pochváliť s výsledkami za rok 2015. Vidíte, že sa oplatí byť trpezlivý, to čo sme avizovali pri jarnej notifikácii aj na začiatku roka, že výsledky budú lepšie ako sa ukazujú, sa dnes stalo pravdou. Čierne na bielom, deficit v roku 2015 na úrovni 2,7 je takmer v cieli. Takže prosím hlasných kritikov z jari tohto roka, aby si uvedomili, že niekedy je treba dva krát merať a raz rezať. Ospravedlnenie od nich nežiadam, ale teším sa z výsledkov. Dlh klesá tak isto, sme pod úrovňou 53%, bezpečne pokračujeme v tomto trende. Tešme sa spolu, že sme v období ekonomického rastu u nás ale aj u našich obchodných priateľov. Taký mám pocit zo svojej cesty, či už vo Švajčiarsku, v Lichtenštajnsku alebo včera v Nórsku, dnes na Islande. Všetci sa môžeme tešiť z konca krízy a za takého zdravého ekonomického rastu, dúfajme, že nám šťastie bude ďalej priať.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

8:00 NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

Strana NAJ uskutočnila vo štvrtok 19. apríla protest proti prijímaniu imigrantov na Námestí SNP v Br…