Minister Gajdoš: Vláda schválila zmluvu s ČR o spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru

7. 12. 2016 20:53

Vláda SR dnes schválila Zmluvu medzi Slovenskou a Českou republikou o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru. Návrh zmluvy predložil minister obrany SR Peter Gajdoš. Materiál už minulý týždeň schválila Bezpečnostná rada SR. Zmluvu musí ešte schváliť parlament a ratifikovať prezident. Po výmene ratifikačných listín nadobudne platnosť prvý deň nasledujúceho mesiaca.

Minister Gajdoš: Vláda schválila zmluvu s ČR o spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru
Foto: Ministerstvo obrany SR
Popis: Minister obrany Peter Gajdoš
reklama

"Zmluva umožní komplexnú, efektívnu a vzájomne výhodnú spoluprácu oboch štátov pri zabezpečovaní nedotknuteľnosti ich vzdušného priestoru. Je výsledkom nadštandardných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Českou republikou a príkladom reálnej spolupráce medzi našimi krajinami," uviedol minister obrany Peter Gajdoš s tým, že ochranu vzdušného priestoru jedného alebo druhého zmluvného štátu môžu v prípade potreby zabezpečiť prostriedky, ktorými disponuje druhý zo štátov.

V súčasnosti obe krajiny spolupracujú pri ochrane vzdušného priestoru v rámci integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO (NATINAMDS). Návrh zmluvy spoluprácu rozširuje. V praxi to znamená, že ak by Slovenská alebo Česká republika prišla na čas o spôsobilosť chrániť svoj vzdušný priestor, bude to môcť na základe zmluvy zabezpečiť druhá z krajín. Konkrétny postup by však určovala osobitná vykonávacia dohoda. O prípadnom zásahu v spoločnom vzdušnom priestore sa bude rozhodovať podľa vnútroštátneho práva štátu, na území ktorého k zásahu dôjde na základe žiadosti.

Slovensko aj Česko si však budú aj naďalej zabezpečovať ochranu vzdušného priestoru samostatne.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Eva Božoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Od štvrtka od 12.00 platia nové pravidlá pri nosení rúšok

11:30 Od štvrtka od 12.00 platia nové pravidlá pri nosení rúšok

Od štvrtka od 12.00 h budú platiť výnimky z povinného nosenia rúšok. TASR o tom informovala hovorkyň…