Minister Gajdoš: Deň vojnových veteránov je jedinečnou príležitosťou, aby sme vzdali úctu všetkým statočným ľuďom, ktorí bojovali aj za našu lepšiu budúcnosť

13.11.2017 13:50

Minister obrany SR Peter Gajdoš si na vojnovom cintoríne v Petržalke - Kopčanoch pripomenul 99. výročie ukončenia 1. svetovej vojny. Spoločne s predsedom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a podpredsedom Slovenskej národnej strany Antonom Hrnkom vzdali zároveň úctu vojnovým veteránom, ktorých deň si 11. 11. svet pripomína.

Minister Gajdoš: Deň vojnových veteránov je jedinečnou príležitosťou, aby sme vzdali úctu všetkým statočným ľuďom, ktorí bojovali aj za našu lepšiu budúcnosť
Foto: SITA
Popis: Minister obrany Peter Gajdoš

„Deň vojnových veteránov je jedinečnou príležitosťou, aby sme spoločne vzdali hold všetkým statočným ľuďom, ktorí bojovali aj za našu lepšiu budúcnosť. A to, že dnes žijeme v slobodnej krajine nemôžeme nikdy považovať za samozrejmosť,“ zdôraznil minister.  Ako ďalej uviedol vo viacerých mestách na Slovensku môhli občania stretnúť profesionálnych vojakov, ktorí im ponúkali kvet červeného maku, aby v tento deň zdobil aj ich kabát na počesť hrdinov nielen 1. svetovej vojny, ale každého jedného ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva.

„Je našou povinnosťou pripomínať si tieto udalosti, pretože 1. svetová vojna výrazným spôsobom ovplyvnila dejiny Európy i sveta,“ uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosti Anton Hrnko. Zároveň zdôraznil, že je dôležité urobiť všetko pre to, aby sa takéto vojnové besnenia už nikdy nezopakovali.

Ako doplnil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko, k tomuto miestu je potrebné pristupovať s pokorou a úctou. „Po 1. svetovej vojne zostali veľké obete, ktorých pamiatku si pripomíname každoročne na tomto pietnom akte,“ uviedol.

Minister obrany SR pri príležitosti Dňa vojnový veteránov zároveň udelil pamätné medaily ministra obrany SR III. stupňa plk. v. v. Jurajovi Kayserovi, mjr. v. v. Štefanovi Chňapekovi a plk. v. v. Štefanovi Dorociakovi.

Po pietnej spomienke šéf rezortu obrany podporil aj 4. ročník „behu na počesť vojnových veteránov“. Spoločne s profesionálnymi vojakmi, študentmi Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, športovcami Vojenského športového centra Dukla v Banskej Bystrici na čele s Matejom Tóthom absolvoval približne 5-kilometrovú trať. Behu sa zúčastnilo celkom 133 účastníkov. Pietnou spomienkou si ukončenie 1. svetovej vojny pripomenul aj štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň na Šafárikovom námestí v Bratislave za prítomnosti veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrewa Gartha.

Profesionálni vojaci červené maky na znak úcty vojnovým hrdinom rozdávali v Bratislave, vo Zvolene, v Rožňave, v Prešove a v Žiline.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef

Ďalšie články z rubriky

NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

8:00 NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

Strana NAJ uskutočnila vo štvrtok 19. apríla protest proti prijímaniu imigrantov na Námestí SNP v Br…