MZV: Podpísanie Memoranda o porozumení o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi energetickými sieťami Slovenskej republiky a Ukrajiny

27. 6. 2017 14:54

Za účasti veľvyslanca SR v Kyjev Juraja Siváčeka 21. júna 2017 sa v Kyjeve uskutočnil podpis Memoranda o porozumení o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi energetickými sieťami Slovenskej republiky a Ukrajiny.

MZV: Podpísanie Memoranda o porozumení o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi energetickými sieťami Slovenskej republiky a Ukrajiny
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky

Memorandum podpísal predseda predstavenstva prevádzkovateľa prenosovej sústavy v Slovenskej republike spoločnosti SEPR a.s. Miroslav Obert a predseda predstavenstva ukrajinského prevádzkovateľa štátnej spoločnosti Ukrenergo Vsevoloďa Kovaľčuk. 

Na základe Memoranda sa predpokladajú spoločné aktivity SEPS a.s. a Ukrenergo pri modernizovaní existujúceho energetického prepojenia medzi ukrajinským Mukačevom a slovenskými Veľkými Kapušanmi. Toto prepojenie (400 kV, 700 MW), ktoré bolo postavené ešte v roku 1959, je už zastarané. Nahradiť by ho mala jedno alebo dvojvetvová línia, ktorú by bolo možné využívať na dodávky a obchodovanie s elektrinou v oboch smeroch.

Modernizácia prepojenia energetických sústav je okrem rozširujúcich sa aktivít v oblasti plynárenstva (tranzit a reverz plynu, záujem slovenských spoločností o spoluoperovanie ukrajinským tranzitným plynovodom a ťažbu plynu na Ukrajine) ďalším konkrétnym príkladom rozvíjajúcej sa slovensko-ukrajinskej spolupráce.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidentka odvolala z funkcie päť sudcov nad 65 rokov

18:17 Prezidentka odvolala z funkcie päť sudcov nad 65 rokov

Prezidentka Zuzana Čaputová na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky odvolala z funkcie sudcu päť s…