MZV: I. Korčok o situácii v Sýrii a význame politického dialógu s veľvyslancom Ruskej federácie v SR

16.7.2017 17:24

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prijal 13. júla 2017 mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruskej fedéracie v SR Alexeja Fedotova, s ktorým prerokoval otázky rozvoja bilaterálnej spolupráce ako aj aktuálne otázky medzinárodného politického života. V bilaterálnej oblasti partneri konštatovali stabilne sa rozvíjajúci politický dialóg medzi oboma krajinami na všetkých úrovniach, čo potvrdila aj júnová návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Ruskej federácii. Pozitívne ocenili doterajší rozvoj spolupráce v oblasti vzdelávania a kultúry a skutočnosť, že dochádza k nárastu počtu študentov v oboch krajinách. V hospodárskej oblasti boli pozitívne prijaté závery 18. zasadnutia Medzivládnej komisie pre obchodnú a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Ruskou federáciou (apríl 2017) a bol vyjadrený obojstranný záujem o realizáciu podpísaných zmlúv.

MZV: I. Korčok o situácii v Sýrii a význame politického dialógu s veľvyslancom Ruskej federácie v SR
Foto: MZV
Popis: Ivan Korčok prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruskej fedéracie v SR Alexeja Fedotova

Štátny tajomník I. Korčok ocenil rozvoj spolupráce medzi jednotlivými regiónmi a mestami oboch  krajín, ktorá má v poslednom období vzrastajúcu tendenciu. Práve tieto formy spolupráce vytvárajú priestor na medziľudskú komunikáciu a vzájomné pochopenie. S poľutovaním prijal informáciu o zastavení platenia členských príspevkov Ruskej federácie do Rady Európy a vyzval všetkých zúčastnených na hľadanie riešenia zo vzniknutej situácie.

Partneri diskutovali aj o aktuálnej situácii v Sýrii po deeskalácii napätia na území sýrskych provincií Dará, Suwajdá a Kunajtra minulý týždeň. „Zásadne odsudzujeme použitie bojových plynov voči civilnému obyvateľstvu v Sýrii. SR sa zasadzuje za transparentné a objektívne vyšetrenie všetkých prípadov  použitia bojového plynu v rámci existujúceho mechanizmu a potrestania vinníkov“, uviedol I. Korčok v súvislosti s výhradami Ruskej federácie k správe inšpektorov Organizácie pre zákaz chemických zbraní k dvom prípadom použitia bojového plynu v Sýrii. Zároveň ocenil aktivity Spojených štátov a Ruskej federácie smerujúce k deeskalácii napätia a zastavenie bojov v Sýrii. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo pôdohospodárstva: Zviera nie je vec! Poslanci schválili zákon o veterinárnej starostlivosti

19:13 Ministerstvo pôdohospodárstva: Zviera nie je vec! Poslanci schválili zákon o veterinárnej starostlivosti

Národná rada SR v treťom čítaní počtom hlasov 95 definitívne schválila zákon o veterinárnej starostl…