MH SR: Slovensko preberá predsedníctvo vo V4, rokovať sa bude aj o amerických clách

3.7.2018 19:30

Mottom piateho slovenského predsedníctva je Dynamický Vyšehrad pre Európu. Prvým podujatím je rokovanie štátnych tajomníkov na tému generačnej výmeny v rodinnom podnikaní, v New Yorku by malo byť Investičné fórum V4 a v novembri Stredoeurópska energetická konferencia. Minister hospodárstva Peter Žiga avizoval, že pre tému možných amerických ciel na osobné automobily, by sa mali stretnúť ministri hospodárstva V 4 spolu s nemeckým rezortným kolegom Petrom Altmeierom.

MH SR: Slovensko preberá predsedníctvo vo V4, rokovať sa bude aj o amerických clách
Foto: SITA
Popis: Budova Ministerstva hospodárstva SR

Slovensko preberá predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine (V 4), Ministerstvo hospodárstva SR plánuje na rokovaní s partnermi otvoriť aj tému zavádzania ciel zo strany USA. Na jeseň v tejto súvislosti rezort plánuje zorganizovať rokovanie ministrov hospodárstva V 4 spolu s nemeckým kolegom Petrom Altmeierom, ako predstaviteľom najvýznamnejšieho európskeho partnera v tejto oblasti. Ďalšie témy, o ktorých budú na rôznych úrovniach rokovať predstavitelia slovenského ministerstva hospodárstva s partnermi z V 4, sú energetická bezpečnosť, budovanie energetickej únie, obnoviteľné zdroje ale aj téma malých a stredných podnikov či SmartCity.  

Okrem rokovaní na ministerskej úrovni pripravuje rezort hospodárstva napríklad už 16.-17. júla na úrovni štátnych tajomníkov stretnutie na tému generačnej výmeny v rodinnom podnikaní. V septembri počas rokovania VZ OSN v New Yorku by malo byť Investičné fórum V4, ktoré chce nadviazať na úspešné podujatie V4 Google Leadership Forum počas predsedníctva zo septembra 2015. V oblasti energetickej bezpečnosti a klimatickej politiky bude rokovaniam dominovať téma dokončenie energetickej únie. Dôležitou témou nielen na úrovni EÚ, ale aj v rámci zoskupenia V4, bude finalizácia politickej diskusie o  cieľoch energetických a klimatických politík pre rok 2030 s výhľadom do roku 2050. V záujme celej skupiny V4 je koordinovane presadzovať spoločné požiadavky na zachovanie konkurencieschopnosti, bezpečnosti dodávok, primeraných cien pre konečných spotrebiteľov a suverenity pri voľbe energetického mixu pre každý členský štát. Kľúčovou výzvou je tiež zaistiť financovanie opatrení energetickej bezpečnosti z kohéznych fondov po roku 2020. Aj o týchto témach by sa za účasti ministrov malo rokovať v novembri na Stredoeurópskej energetickej konferencii.  

Slovensko bude predsedať Vyšehradskej skupine od 1. júl 2018 do 30. jún 2019. Mottom piateho slovenského predsedníctva je „Dynamický Vyšehrad pre Európu". Program je postavaný na troch  prioritách: silná Európa, bezpečné prostredie a inteligentné riešenia.

Odbor komunikácie MH SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo obrany: Logisti sa na Lešti učia, ako ochrániť konvoj

22:19 Ministerstvo obrany: Logisti sa na Lešti učia, ako ochrániť konvoj

V priestoroch Centra výcviku Lešť sa v priebehu februára uskutočňuje trojtýždňový kurz ochrany konvo…