M. Lajčák s novým španielskym veľvyslancom o brexite a budúcnosti EÚ

20.4.2017 20:23

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal 19. apríla na nástupnej návšteve nového veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku Luisa Belzuz de Los Riosa. V diskusii bola hlavnou témou budúcnosť EÚ, osobitne vo vzťahu k brexitu a víziách do budúcnosti.

M. Lajčák s novým španielskym veľvyslancom o brexite a budúcnosti EÚ
Foto: TASR
Popis: Vlajky EÚ a Spojeného kráľovstva

„V otázke brexitu je naším záujmom minimalizovať jeho negatívne dopady a zachovať jednotu EÚ pri rokovaniach so Spojeným kráľovstvom. Pokiaľ ide o diskusiu o budúcnosti EÚ, tá je živá a má veľa prúdov. Každopádne Slovensko je a chce zostať v jadre európskej integrácie,“ potvrdil M. Lajčák. Partneri sa v tejto súvislosti zhodli na tom, že je potrebné urobiť viac pre to, aby sa EÚ stala vskutku globálnym hráčom, osobitne v podmienkach multipolárneho sveta, v ktorom má ambíciu byť jedným z pólov.

V bilaterálnej rovine sú vzťahy medzi oboma krajinami, ako to konštatoval minister, tradične dobré bez otvorených otázok; Španielsko je naším významným obchodným aj investičným partnerom, kde vzájomná obchodná výmena v minulom roku dosiahla historicky rekordný objem viac ako 3 miliardy eur. Investície španielskych podnikov na Slovensku narastajú a dnes u nás pôsobí viac ako 60 španielskych firiem, pričom ich počet každým rokom rastie. Črtá sa aj ďalší rozvoj vzájomných vzťahov v oblasti vzdelávania, kultúry a športu, ktorý by mal potvrdiť podpis Programu spolupráce odsúhlaseného oboma stranami, ku ktorému by mohlo dôjsť počas najbližšieho bilaterálneho stretnutia. V tejto súvislosti minister M. Lajčák tlmočil španielskemu veľvyslancovi pozvanie pre rezortného partnera na návštevu Slovenska.

Luis Belzuz de Los Rios odovzdal do rúk ministra  M. Lajčáka kópie poverovacích listín.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

8:00 NAJ: Neprijmeme ani jedného imigranta, kým nedosiahneme ekonomické vyrovnanie voči Západu

Strana NAJ uskutočnila vo štvrtok 19. apríla protest proti prijímaniu imigrantov na Námestí SNP v Br…