Lož má krátke nohy – stanovisko SaS k správe NKÚ k pralesom | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Lož má krátke nohy – stanovisko SaS k správe NKÚ k pralesom

21.2.2018 18:32

Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) opísala to, na čo odborná verejnosť už dávno poukazovala. Štát úplne zanedbal a klamal pri priebežných hodnoteniach a správach ohľadom plnenia podmienok starostlivosti o lokalite svetového dedičstva UNESCO – Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.

Lož má krátke nohy – stanovisko SaS k správe NKÚ k pralesom
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)

Hra na slepú babu nedopadla pre rezort životného prostredia dobre. Vykonaná kontrola potvrdila nedostatky pri vyhlasovaní chránených území a v oblasti ich členenia. Bol potvrdený nesúlad medzi deklarovanou zonáciou územia biosférickej rezervácie v zmysle požiadaviek UNESCO a medzi reálnym stavom a klasifikáciou územia v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Potvrdila sa neaktuálnosť strategických programových dokumentov v oblasti ochrany prírody a krajiny. Kontrolou bolo zistené, že klasifikácia území, deklarovaná v medzinárodných záväzkoch, v niektorých prípadoch nezodpovedala skutočnému stavu zabezpečenia ochrany v zmysle národnej legislatívy.

Finančné prostriedky – poskytnuté zo štátneho rozpočtu na plnenie úloh Štátnej ochrany prírody SR na území Národného parku Poloniny v sume viac ako jeden milión eur za kontrolované obdobie – slúžili predovšetkým na organizačné zabezpečenie chodu správy NP Poloniny a nie na zabezpečenie medzinárodných záväzkov a nápravy nezákonného stavu a vyriešenie vlastníckych vzťahov.

Kontrola poukázala na zanedbanie kľúčových krokov, ktoré bolo nevyhnutné realizovať, a to minimálne zabezpečiť zmenu hospodárenia na štátnych lesných pozemkoch. Vláda opäť len formálne vzala na vedomie správu a ani sa neunúvala skontrolovať vlastné uznesenie z novembra 2017, z ktorých vyplynuli viaceré úlohy a momentálne sú už po termíne.

Žiadame, aby vláda bezodkladne realizovala a vyhodnotila plnenie konkrétnych opatrení a prestala zavádzať Výbor svetového dedičstva a klamať občanov Slovenska.

Anna Zemanová, poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre životné prostredie

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Galek (SaS): Ako Fico zarobil a aj minul 6 miliárd vlastnou hlavou

21:34 Galek (SaS): Ako Fico zarobil a aj minul 6 miliárd vlastnou hlavou

Nová atómka na Slovensku nateraz nebude. Oficiálne to potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga. Reč…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Nesúhlasím Súhlasím