Kaník (Demokrati Slovenska): Ekonomika Slovenska má problém. Prečo ľudia nechcú pracovať?

23. 9. 2016 13:00

Ekonomika Slovenska má vážny problém. Už to nie je nezamestnanosť. Aj keď od formálne nízkych čisel nezamestnanosti sme zdanlivo ďaleko. Problémom je nájsť zamestnancov.

Kaník (Demokrati Slovenska): Ekonomika Slovenska má problém. Prečo ľudia nechcú pracovať?
Foto: SITA
Popis: Ľudovít Kaník
reklama

Stretáva sa s tým množstvo firiem vo všetkých odvetviach. Problémom dnes nie je vytvoriť pracovné miesto, ale obsadiť ho aspoň priemerne vhodným človekom.

Nároky firiem a personalistov pritom už dlhší čas viac a viac klesajú. Na mnohé pozície sú ochotní zobrať takmer hocikoho, však, čo potrebuje, ho naučia, len niekoho nájsť. Týka sa to naozaj všetkých. Výrobný sektor aj sektor služieb je dnes ohrozený akútnym nedostatkom zamestnancov ochotných pracovať.

Prečo je to tak? Prvá odpoveď, ktorá väčšinou mnohých napadne, je, že sú nízke mzdy. Nároky zamestnancov sú často omnoho vyššie, ako ekonomické možnosti zamestnávateľov. Zvlášť pri pozíciách z nižšou kvalifikáciou vo všetkých odvetviach a špeciálne oblasť služieb sa s tým stretáva veľmi často. Mzda, ktorú zamestnanec dostane na účet, alebo v hotovosti v týchto pozíciách nie je vysoká. To je pravda. A tak mnohí radšej nebudú pracovať a budú príveskom sociálneho systému, keďže to, čo cez rôzne dávky dostanú, sa príliš nelíši od mzdy, ktorú by zarobili prácou. Navyše môžu ako poberatelia sociálnych dávok využívať priestupkovú a exekučnú imunitu, na čo riadne zamestnaný človek nemá nárok. A to je druhý problém. Sociálny systém, ktorý nedostatočne podporuje pracujúcich a podporuje nepracovanie.

Viac sa dočítate v mojom novom komentári TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mv
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čo už nemusíme a čo môžeme? Zmeny v opatreniach

7:00 Čo už nemusíme a čo môžeme? Zmeny v opatreniach

Športové podujatia s divákmi za jasne stanovených podmienok, šachovnicové sedenie v divadlách, kinác…