Heger (OĽANO): Vláda šetriť nehodlá, v dobrých časoch siaha ľuďom hlbšie do vrecka | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Heger (OĽANO): Vláda šetriť nehodlá, v dobrých časoch siaha ľuďom hlbšie do vrecka

13.2.2018 22:10

Tieňový minister financií a poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Eduard Heger reagoval na vyjadrenia ministra financií Petra Kažimíra o tom, že zavedenie dane z poistenia je súčasťou dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu.

Heger (OĽANO): Vláda šetriť nehodlá, v dobrých časoch siaha ľuďom hlbšie do vrecka
Foto: TASR
Popis: Eduard Heger ako tieňový minister financií a hospodástva

„Ide o zohľadnenie príjmovej strany rozpočtu. Musíme podotknúť, že minister, ani celá vláda si akosi nevšíma konsolidáciu na strane výdavkov, a nenachádza doposiaľ na ňu odvahu. Vidíme, že na sebe šetriť nehodlá. Potrebu vyšších výdavkov veselo prenáša na ramená obyčajných ľudí pod zámienkou dobrého počasia,“ uviedol Heger s tým, že daň z poistenia je ukážka toho, ako vláda hľadí na svoje vrecká bez ohľadu na to, čo to spôsobí. „Odvolávať sa na dobré počasie a tým podmieňovať opodstatnenie ďalšej dane je spochybňovanie toho, že na strednom a východnom Slovenskú sú regióny, kde stále úraduje dvojciferná miera nezamestnanosti, vďaka ktorej tam ľudia stále žijú pod mrakmi. Nad nimi ešte slnko nevyšlo“ pokračoval.

Podľa Hegera toto opatrenie spôsobí, že ľudia sa budú poisťovať menej a tak budú vystavení ešte väčšiemu bremenu rizika v prípade akýchkoľvek udalostí, na ktoré existujú poistenia. „Na Slovensku je táto miera poistenia v porovnaní s vyspelými krajinami Európy stále nízka. Slovensko pritom patrí ku krajinám, kde je miera poistenia podstatne nižšia ako u obyvateľov vyspelých krajín EÚ. Hovorí o tom aj štatistika OECD. V západných krajinách je dlhá história poistenia aj sporenia a preto tam táto daň má svoje miesto,“ vyjadril sa E. Heger a upozornil, že Slovensko na takúto daň ešte nie je pripravené.

Toto opatrenie tiež ide podľa Tieňového ministra financií opačným smerom od trendu, na ktorý sme boli v minulosti na Slovensku zvyknutí. „V minulosti boli občania Slovenska motivovaní sporiť si na dôchodok formou daňovej úľavy. Nielenže toto opatrenie bolo zrušené, dnes vláda prichádza s opatrením týchto ľudí potrestať. Je to trest za to, že človek sa rozhodne byť zodpovedný. A to už, či tým, že sa dá poistiť, aby sa vyhol pasci chudoby v prípade nepríjemných životných udalostí, alebo tým, že si sporí na svoj dôchodok formou životného poistenia, aby štát nemusel zaťažovať naše deti vysokými daňami, keď do dôchodku pôjde,“ dodal Eduard Heger.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SNS: Kladenia vencov pri Pomníku padlých hrdinov v Solčanoch

12:29 SNS: Kladenia vencov pri Pomníku padlých hrdinov v Solčanoch

Dňa 7.5.2018 na pozvanie starostu obce Solčany a zároveň poslanca NRSR Juraja Soboňu, sa konalo klad…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie Rozumiem