Gröhling (SaS): Výsledky Monitoru slovenského školstva sú hanbou vlády

17.10.2018 22:42

Najnovšie výsledky Monitoru vzdelávania a odbornej prípravy z roku 2018 ukazujú, že školstvo na Slovensku každým rokom viac upadá a nestíha držať krok so svetom. Podľa poslanca NR SR a tímlídra strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre školstvo Branislava Gröhlinga je to jasný dôkaz, že vzdelávanie sa ocitlo na samom okraji záujmu vlád Smeru-SD: „Sme svedkami trestuhodnej ignorancie budúcnosti tohto národa,“ povedal Gröhling.

Gröhling (SaS): Výsledky Monitoru slovenského školstva sú hanbou vlády
Foto: archív B.G.
Popis: Branislav Gröhling (SaS)

Publikácia Európskej komisie vymenúva množstvo nedostatkov slovenského školstva. Kritizuje veľké regionálne rozdiely vo výsledkoch žiakov, nízke investície do školstva, slabé platy učiteľov, vplyv sociálneho prostredia na vzdelanie žiaka, ale aj na nedostatočnú výučbu občianskej výchovy.

„Viaceré sledované údaje sa každým rokom zhoršujú a ukazujú, že za posledných vlád školstvo na Slovensku zažíva iba úpadok,“ hovorí B. Gröhling.

Podľa jeho slov v testoch PISA stúpol podiel žiakov, ktorí majú nedostatočnú úroveň vo všetkých troch sledovaných oblastiach – v matematickej, prírodovednej aj čitateľskej gramotnosti. Na Slovensku tiež stúpol počet mladých ľudí, ktorí predčasne ukončili školskú dochádzku zo 6,7 % na 9,3 %. „Slovensko má za cieľ tento podiel znížiť na 6 %, ale namiesto toho už dlhé roky stúpa,“ poznamenal tímlíder SaS pre školstvo. 

Monitor viackrát upozorňuje na zlé riadenie zo strany vlády. „Vláda rada hovorí, že keď sa ekonomike darí, majú to pocítiť aj ľudia. Ale ľudia to necítia a ani školstvo. Tento paradox si všimla aj EÚ v samotnom Monitore,“ tvrdí opozičný poslanec. Publikácia upozorňuje na neefektívnu administratívu v rezorte školstva, na komplikované financovanie a aj na to, že na Slovensku stále nevidieť výsledky využívania eurofondov.

„Zanedbávanie a ignorovanie slovenského školstva poslednými vládami je už vidieť aj zo zahraničia. Je to zahanbujúce. Do volieb však neočakávam žiadne zásadné zmeny, ktoré by vzdelávanie posunuli dopredu. SNS, ktorá ovláda rezort školstva, nemá okrem rozkradnutia eurofondov žiadnu víziu. Budú to ďalšie premárnené roky,“ zakončil poslanec SaS Branislav Gröhling.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SaS: Reforma nemocníc nepatrí do ústavy, dávame za pravdu Kalavskej

8:18 SaS: Reforma nemocníc nepatrí do ústavy, dávame za pravdu Kalavskej

Reforma nemocníc je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nenávratne preč. Z toho sa natíska záver…