Gröhling (SaS): SNS a M. Lubyová riadia školstvo systémom pokus – omyl

8. 8. 2019 21:42

Slovenská národná strana a ministerka Martina Lubyová riadia školstvo zúfalo, metódou pokus – omyl, najnovším dôkazom sú prešľapy pri asistentoch pre špeciálne školy. Skonštatoval to poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling.

Gröhling (SaS): SNS a M. Lubyová riadia školstvo systémom pokus – omyl
Foto: archív B.G.
Popis: Branislav Gröhling (SaS)

Ministerstvo školstva najprv znížilo počet pridelených asistentov v špeciálnych školách, po verejnej kritike však tvrdí, že ide počet asistentov navýšiť. „Ministerstvo sa nedá riadiť metódou pokus – omyl. A vidieť to aj v iných prípadoch. Ministerka najskôr zrušila Inštitút vzdelávacej politiky, po kritike ho obnovila, nepremyslene chcela zrušiť povinnú angličtinu či vymýšľala predmety ako folkloristika,“ vymenúva Gröhling nekompetentné kroky šéfky rezortu školstva.

Bude iniciovať mimoriadny výbor

Na september tohto roka žiadali školy úväzky na 6292,9 asistentov učiteľa. Ministerstvo školstva pridelilo financie na 2380,77 úväzkov. Znamená to, že pokrylo 37,8 % zo žiadaných úväzkov, pričom minulý rok to bolo 41 %.

„Chcem preto iniciovať mimoriadny školský výbor, na ktorom ministerka školstva vysvetlí, ako plánuje akútny nedostatok asistentov riešiť. Na asistentov učiteľov sa musia nájsť adekvátne financie,“poznamenal opozičný poslanec Gröhling a na záver Lubyovej odkázal: „Ministerstvo by sa malo začať riadiť s jasnou koncepciou a cieľom. To, čoho sme doteraz svedkami, sú len náhodné rozhodnutia, omyly, prešľapy a pochybenia. Takto sa neriadi žiaden úrad, nieto ešte rezort, ktorý má byť pre vládu prioritou.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

20:11 Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

Absolútnym víťazom 15. ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice…