Galek (SaS): Fico si vychoval ďalšieho Harabina

0
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) (Autor: SaS)

Tak ako 7. 7. predviedol totalitu v parlamente Andrej Hrnčiar a iba deň pred ním jeho  koaličný kolega Andrej Danko, tak sa s niečím podobným už roky stretávame pri regulácii sieťových odvetví. Rovnomenný úrad má na starosti Jozef Holjenčík, považovaný za Harabina v Slovenskej energetike. Že je toto označenie viac ako priliehavé dokázal práve poslednými návrhmi vyhlášok o cenovej regulácii v elektroenergetike, plynárenstve, tepelnej energetike a vodárenstve.

Viacero z týchto vyhlášok je pritom v rozpore s inými zákonmi, odvolávajú sa na neexistujúcu legislatívu, alebo nespĺňajú požadované formálne náležitosti. Napríklad už len voči vyhláške o cenovej regulácii v elektroenergetike bolo podaných 588 pripomienok, z toho 375 zásadných. V rámci medzirezortného pripomienkového konania zrejme ide o rekord. Vo vyhláškach sa taktiež zavádzajú niektoré nové tarify, čo nemá ÚRSO v kompetencii. Holjenčík tak riskuje situáciu, že by tieto vyhlášky opäť mohli skončiť na ústavnom súde, a ten by rozhodol v jeho neprospech. Škody takto vzniknuté by však následne už zrejme musel znášať štát.

Takúto situáciu tu máme aj v súčasnosti, keď pred dvoma týždňami ústavný súd rozhodol, že v roku 2014 Holjenčíkom zavedený takzvaný G-komponent, teda poplatok za prístup do siete, je protiústavný pre všetkých, ktorí tento prístup nevyužívajú.

Čo to znamená v praxi? Za dva a pol roka výrobcovia elektriny v rámci tohto poplatku zaplatili distribučným spoločnostiam celkovo asi 90 miliónov eur. Tí, ktorí prístup do sústavy nevyužívajú, si budú môcť tieto peniaze nárokovať naspäť. A s najväčšou pravdepodobnosťou si tento nárok budú uplatňovať priamo u štátu, nakoľko tento poplatok bol zavedený z vôle regulačného úradu ako orgánu štátnej správy.

Na spornosť zavedenia tohto poplatku bol pritom Jozef Holjenčík upozorňovaný ako domácimi výrobcami, tak aj zo strany Európskej komisie. Všetko márne. Dnes sú voči Slovensku zo strany Bruselu taktiež začaté aj dve vyšetrovania a to pre nesúlad slovenskej a európskej legislatívy  v oblasti energetiky. Väčšina z podozrení je pritom priamo naviazaná na rozhodnutia ÚRSO.

Na netransparentnosť a nesystémovosť tohto úradu strana SaS upozorňuje dlhodobo. Jozef Holjenčík, Harabin slovenskej energetiky, je ale žiaľ podľa platného zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý si v roku 2012 sám napísal, prakticky neodvolateľný. Naopak vďaka tomuto zákonu sa okrem predsedu ÚRSO stal aj predsedom regulačnej rady ako odvolacieho orgánu. V praxi to teda znamená, že pokiaľ sa chce niekto odvolať voči rozhodnutiu Jozefa Holjenčíka ako predsedu regulačného úradu, jeho odvolanie sa dostane na stôl regulačnej rade. kde je predsedom zas len Jozef Holjenčík.

Na májovej schôdzi strana SaS predložila návrh na zmenu zákona, ktorou by sa odstránili viaceré nedostatky zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ako aj vyriešili hlavné výhrady Európskej komisie. Navrhovali sme vedenie ÚRSO ako kolektívny orgán a striktne oddeliť Úrad od Rady, tak ako to funguje v iných európskych krajinách s funkčnou reguláciou. Tento nám však žiaľ rovnako ako ani jeden zo 40 zákonom na zlepšenie podnikateľského prostredia neprešiel ani len do druhého čítania.

Uvedomujeme si, že na nápravu Holjenčíkovho legislatívneho paškvilu nie je momentálne v slovenskom parlamente vôľa, keďže tento môže napríklad Robertovi Ficovi ako poručníkovi Jozefa Holjenčíka dokonca vyhovovať. Rozhodli sme sa preto využiť inú možnosť, ktorú má predseda strany SaS Richard Sulík ako europoslanec k dispozícii. Ide o položenie písomnej parlamentnej otázky na Komisiu. Konkrétne by nás zaujímalo, či je v súlade s európskou legislatívou zákon, podľa ktorého človek s prakticky neobmedzenými možnosťami pri regulácií cien energií, nenesie za svoje rozhodnutia žiadnu zodpovednosť. A či je poriadku, pokiaľ v prípade vedomého protizákonného, či dokonca protiústavného konania, proti zákonu ktorý si sám napísal, neexistuje žiadna možnosť jeho odvolania z funkcie.

Pochopiteľne, v prípade dostatku zdravej sebareflexie by mohol Jozef Holjenčík teoreticky odstúpiť aj sám, ako nám však ukazuje jeho tútor Robert Fico, toto sa za tejto vlády jednoducho nenosí.

- Reklama -