Gál (Most-Híd): Čas do voľby sudcov ústavného súdu treba maximálne využiť a nájsť dobrých kandidátov

20.11.2018 17:22

„Verím, že sa aj vďaka upraveným pravidlám z dielne rezortu spravodlivosti podarí zabezpečiť, aby sa do výberu dostali skutočne kvalitní kandidáti hodní výkonu dôležitej funkcie pri ochraňovaní ústavnosti“ - vyhlásil minister spravodlivosti.

Gál (Most-Híd): Čas do voľby sudcov ústavného súdu treba maximálne využiť a nájsť dobrých kandidátov
Foto: SITA
Popis: Gábor Gál

Hoci predložený vládny návrh zákona o upravení spôsobu voľby sudcov ústavného súdu poslanci pred časom neschválili, predsa sa podarili presadiť ministrovi spravodlivosti SR Gáborovi Gálovi pozitívne a významné zmeny pri nadchádzajúcej voľbe. Minister spravodlivosti si myslí, že hoci bol pôvodný návrh MS SR na voľbu významne lepší ako je súčasný stav, SR má dostatok kvalitných odborníkov, ktorí by túto významnú funkciu mohli zastávať.

Gábor Gál: „Kým doteraz mohli kandidátov na ústavných sudcov navrhovať len poslanci NR SR, vláda SR, predsedovia ústavného a najvyššieho súdu, generálny prokurátor, záujmové organizácie právnikov a vedecké inštitúcie, po novom sa tento okruh rozšíri aj o verejného ochrancu práv, predsedu súdnej rady a oprávnenie navrhnúť kandidátov získa aj minimálne päť členov Súdnej rady. Toto rozšírenie a zapojenie ďalších inštitúcií do hľadania vhodných adeptov zabezpečí nielen transparentnejší výber ale aj možnosť výberu z väčšieho portfólia kandidátov.“

Novinkou budúcej voľby je motivačný list s odôvodnením kandidatúry, povinnosť predsedu Ústavnoprávneho výboru SR pozvať prezidenta SR alebo jeho zástupcu na prezentáciu kandidátov, a kedykoľvek, keď o to požiada, mu udeliť slovo. Takisto sa rozširuje prezentácia kandidáta aj o jeho publikačnú činnosť, účasť na prednáškach, seminároch a vedeckých konferenciách. Podľa novej právnej úpravy sa bude zo schôdze Ústavnoprávneho výboru, kde sa prerokovávajú návrhy na voľbu kandidátov na sudcu ústavného súdu resp. kde sa títo kandidáti vypočúvajú uskutočňovať verejne dostupný audiovizuálny prenos, ktorý bude zabezpečovať Kancelária Národnej rady SR. Zmeny schválené parlamentom pripravil rezort spravodlivosti.

Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SaS: Zdravotníckeho personálu je alarmujúci nedostatok, riešením sú napríklad pôžičkové programy

20:22 SaS: Zdravotníckeho personálu je alarmujúci nedostatok, riešením sú napríklad pôžičkové programy

Pôžičkové programy pre lekárov či poskytovanie študentom ošetrovateľstva štipendium, ak sa zaviažu p…