Droba (SaS): O ďalšiu pamiatku v Bratislave menej. Dôvody sú „široké“

26. 10. 2016 15:59

Budova bývalej nemocnice na Bezručovej ulici v Bratislave padla za obeť firme blízkej Jurajovi Širokému. Nezabránil tomu ani fakt, že išlo o pamiatkovo chránený objekt. Bratislava tak prišla o ďalšiu vzácnu budovu.

Droba (SaS): O ďalšiu pamiatku v Bratislave menej. Dôvody sú „široké“
Foto: SITA
Popis: Poslanec za SaS Juraj Droba
reklama

Funkcionalistická budova nemocnice s poliklinikou na Bezručovej ulici bola postavená v tridsiatych rokoch minulého storočia. Že nejde len o obyčajnú kopu betónu a železa svedčí aj fakt, že v roku 1989 ju zapísali do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Nemocnica v lukratívnej časti Starého mesta v roku 1997 prestala fungovať a neskôr ostala prázdna. Nejdem teraz špekulovať či úmyselne alebo nie, dlhšiu dobu o ňu nikto nejavil záujem. Až v roku 2007 budovu kúpila za 10,63 milióna eur firma Trajekt a.s. prepojená na podnikateľa Juraja Širokého. Po tom, ako architekti spracovali projekt rekonštrukcie budovy, Pamiatková komisia Krajského pamiatkového úradu skonštatovala, že predložený návrh "nerešpektuje zásady pamiatkovej ochrany a vážnym spôsobom ohrozuje identitu pamiatky." Neskôr komisia navrhla rad bodov, ktoré sa mali dodržať pri projekte obnovy. Až dosiaľ všetko prebiehalo tak, ako by sme od pamiatkárov čakali.

Zrazu však došlo k nevysvetliteľnej zmene názoru. V roku 2012 pamiatkový úrad požadoval len zachovanie nosnej konštrukcie na objekte Bezručova 5. Investor si "vybavil" aj zmenu územného plánu zóny, aby komplex nemusel slúžiť zdravotníckym účelom. Pamiatková komisia sa k novému projektu už nevyjadrovala. Pre istotu, veď čo ak by mali opäť nemiestne pripomienky?

Bratislava postupne prichádza o vzácne budovy

Investor niekoľko rokov nechal objekt chátrať, okupovať vandalmi a rôznymi zvláštne vyzerajúcimi typmi ľudí. Ak by ste čakali, že Krajský pamiatkový úrad udelil majiteľovi za nečinnosť pokutu, ostali by ste prekvapení. Neudelil. Naopak, ťažko skúšaný investor sa sťažoval na komplikácie a zbytočné prieťahy pri schvaľovaní svojho zámeru. V roku 2014 padlo definitívne rozhodnutie a Krajský pamiatkový úrad vydal záväzné stanovisko, v ktorom povolil zbúranie takmer polovice národnej kultúrnej pamiatky Bezručova 3. Podobne "chránil" pamiatkovú budovu aj stavebný úrad, ktorý námietky občanov zamietol ako neopodstatnené. Veď ide "len" o nejakú 80-ročnú haraburdu, nie?

Argumenty zhotoviteľa stavby sú rovnako absurdné ako hlučná nečinnosť pamiatkárov. Za všetko môže „zlá“ parkovacia norma, ktorá „širokého“ developera doslova donútila zbúrať veľkú časť objektu, aby mohol vybudovať podzemné garáže. Nikto z nás ani trošku nepochybuje o tom, že on to vlastne vôbec nechcel. Developer sa chystá bývalú nemocnicu prerobiť na polyfunkčný komplex s bytmi a apartmánmi v cenách vyše štyritisíc eur za štvorcový meter, obchodnou pasážou, wellnesom a kancelárskymi priestormi. Zachraňovať dnes prakticky nieto čo. Váhostav Juraja Širokého, ktorý stavebné práce realizuje, už svoje dielo skazy dokonal.

Bratislava takto postupne prichádza o vzácne budovy. A vlastne aj o svoju históriu a tvár. Nastal čas na radikálne personálne zmeny. Dokedy budú Bratislavčania ochotní trpieť tieto zvrátenosti?

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Eva Božoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo vnútra: V roku 2019 polícia riešila vyše 58-tisíc trestných činov

22:05 Ministerstvo vnútra: V roku 2019 polícia riešila vyše 58-tisíc trestných činov

Na Slovensku bolo v uplynulom roku spáchaných 58 829 trestných činov. „V porovnaní s rokom 2018 je t…