Danko (SNS): Zlacnili sme zdravé potraviny, ľuďom ostane v peňaženkách viac

26. 9. 2019 17:46

Nižšie ceny zdravých potravín, viac peňazí v peňaženkách občanov. To je reálny výsledok schváleného opatrenia z dielne SNS. Poslanci totiž vo štvrtok schválili zníženie DPH na zdravé potraviny na 10 percent. Vedľajším efektom je zároveň podpora domácich výrobcov, slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Slovenská národná strana tak plní svoje sľuby a prináša také mechanizmy, ktoré občanom skutočne pomáhajú.

Danko (SNS): Zlacnili sme zdravé potraviny, ľuďom ostane v peňaženkách viac
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko
reklama

Slovenská republika má v porovnaní s inými vyspelými štátmi, akými sú Rakúsko, Španielsko či Taliansko, jednu z najvyšších DPH na potraviny. „Jej znižovanie má preto svoje opodstatnenie. Mať 20 percent DPH na potraviny znamená, že sú predražované potraviny nielen pri nákupe, ale aj v reštauračných zariadeniach. Máme veľmi vysoké ceny stravnej jednotky,“ vysvetlil iniciatívu strany SNS šéf Andrej Danko. Zároveň dodal, že ide o pilotný balík, ktorého cieľom je snaha mať nižšie ceny potravín v obchodoch. „Vyzývam aj ľudí, aby sledovali ceny týchto komodít v obchodných reťazcoch. Robíme všetko preto, aby našu snahu pocítili ľudia aj na cenách potravín. Ich selekcia bola veľmi prísna,“ doplnil. Nižšia DPH sa týka sortimentu kyslo-mliečnych výrobkov, prírodného medu, ovčej bryndze, ovocných a zeleninových štiav, zeleniny a ovocia mierneho pásma, ako sú zemiaky, rajčiaky, cibuľa, uhorky, kapusta či strukoviny.

Znižovanie cien potravín, aké tu posledných 27 rokov nebolo, by malo podľa Dankových slov pomôcť nielen reštauračným a hotelovým zariadeniam, ale predovšetkým spotrebiteľom. „Som hrdá, že je to práve SNS, ktorá prispela k tomu, že na tanieri môžete mať zdravé potraviny za nižšiu cenu. Čo je dôležité podčiarknuť, všetky z nich sú vyprodukovateľné na Slovensku. Zároveň je potrebné povedať, že vďaka našej iniciatíve už bolo zlacnené mäso, ryby či mlieko,“ ozrejmila poslankyňa SNS Eva Antošová.

V minulosti sa štát slovenského potravinárstva a poľnohospodárstva zastával len veľmi málo. „Čo malo za následok, že obchodné prirážky doslova zvlčili. V krokoch za nižšie ceny nás čaká ešte dlhý boj, ale ministerstvo pôdohospodárstva hľadá nástroje a mechanizmy na to, aby trh upokojil a pri ich presadzovaní máme na mysli aj zdravotné benefity,“ dodal Milan Lapšanský z agrorezortu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Od štvrtka od 12.00 platia nové pravidlá pri nosení rúšok

11:30 Od štvrtka od 12.00 platia nové pravidlá pri nosení rúšok

Od štvrtka od 12.00 h budú platiť výnimky z povinného nosenia rúšok. TASR o tom informovala hovorkyň…