Danko (SNS): Treba prehodnotiť existenciu daňových licencií

7. 10. 2015 9:43

Podľa Slovenskej národnej strany by vláda mala prehodnotiť zotrvanie povinnosti pre právnické osoby naďalej platiť daňové. Prax ukázala, že licencie zničili tisícky malých firiem a nových vzniká menej.

Danko (SNS): Treba prehodnotiť existenciu daňových licencií
Foto: SITA
Popis: Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany

Hneď po zavedení daňových licencií odborníci varovali, že licencie znížia množstvo firiem – a nie sú to len tzv. mŕtve firmy. Ukázalo sa, že licencie sa negatívne dotkli aj poctivých podnikateľov, z ktorých mnohí s podnikaním skončili. Alebo – a o tom sa, žiaľ na verejnosť nedostali žiadne štatistiky – presunuli svoje podnikanie do zahraničia. Predstavitelia niektorých firiem tento krok dokonca verejne avizovali. Bolo by určite dobré vedieť, koľko z tých zaniknutých firiem úspešne podniká v Českej republike, Poľsku, či Maďarsku.

Schváliť pozmeňujúci návrh v novele zákona o dani z príjmov, že od licencií sa oslobodzujú len pozemkové spoločenstvá vykonávajúce poľnohospodársku prvovýrobu, je nedostačujúce. Licencie totiž malým poctivým firmám často znemožňujú investovanie, či prijímanie nových pracovníkov. Firma môže byť síce v strate, ale ak je v prevádzke, odvádza za zamestnancov aspoň odvody a platí im mzdy. Čím štát finančne odľahčuje.

Daňové licencie sa zaviedli plošne, čo neprispelo k zlepšeniu podnikateľského prostredia. A to je podľa štúdií niektorých svetových agentúr u nás najhoršie spomedzi krajín Európskej únie.

Malým firmám by pomohlo zníženie odvodového zaťaženia a zrušenie odvodových povinností v prípade dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o vykonaní práce, ako aj dôkladnejšie daňové kontroly pre odlíšenie mŕtvych firiem do tých poctivých. Pre zlepšenie podnikateľského prostredia preferuje SNS dlhodobo aj zníženie dane z príjmu na 19 percent, čo má zakotvené aj vo svojich programových tézach.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mv
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

20:11 Ministerstvo školstva: Školské knižnice už poznajú svojho absolútneho víťaza

Absolútnym víťazom 15. ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice…