Danko (SNS): Rekreačné poukazy žnú prvé úspechy. Vo februári sa zvýšil počet prenocovaní o viac ako 100-tisíc

7.5.2019 19:44

Predseda Slovenskej národnej strany a NR SR Andrej Danko zhodnotil pozitívny prínos rekreačných poukazov na domáci turizmus. Reálne výsledky zavedenia spomínaného prospešného opatrenia podložil aj údajmi Štatistického úradu SR. Rekreačné poukazy, ktoré sú v platnosti od 1. januára tohto roka umožnia zamestnávateľom prispieť zamestnancom na dovolenku na Slovensku bez odvodového a daňového zaťaženia. Tento príspevok je možné použiť napríklad aj na tábor detí.

Danko (SNS): Rekreačné poukazy žnú prvé úspechy. Vo februári sa zvýšil počet prenocovaní o viac ako 100-tisíc
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

„Veci, ktoré sa snažím presadiť, často čelia kritike. Kritike z radov úradníkov, ale najmä od opozície. Po čase sa však aj v tomto prípade ukázalo, že naše opatrenia prinášajú reálny efekt. Analytici sa mýlili v tom, že rekreačné poukazy spravia výpadok v rozpočte. Opak je pravdou,“ poukázal šéf národniarov na skutočný stav pri zavedení tohto mechanizmu. Pozitívne dopady rekreačných poukazov dokazujú aj údaje Štatistického úradu SR. Z ich výsledkov jasne vyplýva, že medziročne stúpol počet prenocovaní slovenských turistov v mesiaci február o takmer 15 percent. V prepočte je to až o 105-tisíc prenocovaní viac po zavedení rekreačných poukazov. „Je nesporným faktom, že poukazy sú efektívne, a to nemôže nikto spochybňovať.“

Pozitívne dopady na cestovný ruch potvrdil aj štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Peter Ďurček. „Počet turistov vzrástol, tento trend je pozitívny a môže rásť ďalej. Je to vďaka zníženiu dane na ubytovacie služby a zavedeniu rekreačných poukazov.“ Ako ďalej dodal, našim systémom opatrení na rozvoj domáceho turizmu sa inšpirujú aj okolité krajiny. „Predtým sme zaostávali za krajinami V4, teraz sme zastavili klesajúcu tendenciu a sledujeme nárast. Nezaznamenali sme žiadne vypuklejšie problémy, opatrenie sa stretlo s porozumením a prevádzkovatelia sú veľmi spokojní s týmto mechanizmom. Ak sú nejaké veci, ktoré robia problémy, ide o maličkosti, ako napríklad dokladovanie. Praxou sa to ale vyladí, a verím, že takto o rok už žiadne komplikácie nebudú,“ skonštatoval Ďurček.

Zavádzanie každého nového opatrenia sprevádzajú „pôrodné bolesti“, nech by bolo akokoľvek dokonalé. Šéf parlamentu preto vyzýva k trpezlivosti. „Samozrejme, že na začiatku sú nejaké nejasnosti. Verím, že postupom času sa použitie poukazov zautomatizuje a stanú sa bežnou súčasťou života. Ale už teraz vidíme ich pozitívny prínos. Nárast o 100-tisíc prenocovaní je skvelé číslo. To sa premieta aj do toho, že v hoteloch môže narásť dopyt po chyžných, kuchároch a ďalší personál má svoju prácu. Vďaka týmto opatreniam sa navyše môžu vytvárať aj nové pracovné miesta v slovenských regiónoch,“ uzavrel Andrej Danko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SaS: Zdravotníckeho personálu je alarmujúci nedostatok, riešením sú napríklad pôžičkové programy

20:22 SaS: Zdravotníckeho personálu je alarmujúci nedostatok, riešením sú napríklad pôžičkové programy

Pôžičkové programy pre lekárov či poskytovanie študentom ošetrovateľstva štipendium, ak sa zaviažu p…