Danko (SNS): Pán protokolista Špaček nie ste ústavným právnikom. Presne o tom som hovoril v príhovore, ako sa rýchlo šíri klamstvo

19. 6. 2019 17:46

Mrzí nás, že pán protokolista Špaček riešil právne otázky namiesto toho, aby ocenil celkový priebeh a prácu zamestnancov Kancelárie NR SR, ktorí sa podieľali na organizácii inauguračnej Slávnostnej schôdze NR SR. „Chcem sa aj v mene Národnej rady SR a vedenia K NR SR poďakovať Odboru zahraničných vzťahov a protokolu na čele s jej riaditeľkou, Kristínou Szabovou, za vysokú kvalitu tohto slávnostného podujatia. Okrem protokolu sa na organizácii podieľali aj ďalšie stovky zamestnancov rôznych zložiek, ktorí svojim vysokoprofesionálnym prístupom, často aj na úkor svojho voľného času, prispeli k bezchybnému konaniu aktu. Je mi ľúto, že tie stovky hodín práce a príprav ušli pozornosti,“ povedal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.

Danko (SNS): Pán protokolista Špaček nie ste ústavným právnikom. Presne o tom som hovoril v príhovore, ako sa rýchlo šíri klamstvo
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko
reklama

Pán protokolista a médiá by si mali najskôr naštudovať Ústavu SR predtým, než začnú šíriť neoverené správy. V Ústave SR sa totiž uvádza len čas zloženia sľubu nového prezidenta, nie čas skončenia mandátu predchádzajúceho prezidenta. Čl. 101 (7) v Ústave SR hovorí: “(nový prezident) Sľub skladá pred Národnou radou Slovenskej republiky do rúk predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky napoludnie v deň, v ktorom sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta.” To znamená, že tvrdenia, že Slovensko nemalo prezidenta sú nesprávne.

Rovnako nesprávne sú aj ďalšie tvrdenia, ktoré sa po včerajšej inaugurácii objavili v médiách. Podľa tých, počas 7 minút prevzal predseda NR SR na seba prezidentské kompetencie. No podľa Ústavy SR by v prípade, že by Slovensko naozaj nemalo prezidenta, prešla väčšina právomocí podľa Čl. 105 (1) na Vládu SR.

A v neposlednom rade, ak by sme sa mali riadiť podľa kľúča, ktorý počas inaugurácie vyslovil v televíznom vysielaní pán Špaček, tak počas inaugurácie pána prezidenta Andreja Kisku malo Slovensko jednu minútu dvoch prezidentov. Andrej Kiska totiž zložil prezidentský sľub do rúk predsedníčky ÚS SR o 11:59.

„Vyzývame preto pána protokolistu na verejné ospravedlnenie a médiá na opravu tohto zavádzania verejnosti. Zároveň prosíme médiá, aby si informácie pred zdieľaním aj overovali u odborníkov. S týmto tvrdením sa stotožnil aj právny poradca pani prezidentky Zuzany Čaputovej, pán Kubina. Verejne mu ďakujeme, že zachoval objektívny a profesionálny postoj,“ dodal predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Gröhling: Vyučovanie na školách je prerušené do odvolania. Písomné maturity sú zrušené. Testovanie 9 nebude

13:15 Gröhling: Vyučovanie na školách je prerušené do odvolania. Písomné maturity sú zrušené. Testovanie 9 nebude

Vyučovanie na školách bude prerušené až do odvolania. Dôvodom sú opatrenia týkajúce sa zabránenia ší…