Danko (SNS): Európska únia by si mala viac všímať balkánske štáty. Srbsko si zaslúži vstúpiť do únie

16. 10. 2019 19:16

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko 13. 10. odcestoval na zahraničnú pracovnú cestu do Srbska. Tam sa zúčastňuje zasadania 141. Medziparlamentnej únie. Počas dvoch dní šéfa parlamentu čakal náročný program. Zúčastnil sa konferencie, ktorej súčasťou bola aj panelová diskusia, absolvoval aj niekoľko dôležitých bilaterálnych rokovaní, medzi nimi stretnutie s predsedníčkou srbského parlamentu Majou Gojkovičovou, čakala ho tiež účasť na takzvanom Slavkovskom formáte za prítomnosti predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radka Vondráčka a predsedu rakúskej Národnej rady Wolfganga Sobotku.

Danko (SNS): Európska únia by si mala viac všímať balkánske štáty. Srbsko si zaslúži vstúpiť do únie
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko
reklama

Predseda parlamentu Andrej Danko počas medzinárodného fóra v Belehrade vyzdvihol dôležitosť takýchto stretnutí. „Som rád, že môžeme diskutovať o medziparlamentnej spolupráci na takejto vysokej úrovni. Cieľom takýchto rokovaní je riešiť problémy národných parlamentov, čo sa dá aj vďaka konštruktívnemu dialógu,“ skonštatoval Andrej Danko.

Medziparlamentná únia združuje národné parlamenty 179 štátov a ďalších 12 regionálnych parlamentných zhromaždení už 130 rokov. Rokovaní v Srbsku sa počas jej výročného zasadnutia zúčastnilo 149 parlamentných delegácií, 90 predsedov parlamentov, spolu prišlo približne 2000 delegátov.

Na stole mali lídri témy, ako posilniť medzinárodné právo a dohliadanie na jeho dodržiavanie vzhľadom na prebiehajúce konflikty, plnenie parlamentných úloh, zlepšovanie mechanizmov na parlamentnej úrovni a tiež hľadanie spôsobov na vyššiu efektívnosť regionálnej spolupráce. „Diskusia sa na tomto obrovskom podujatí, na ktorom sa stretli reprezentanti takmer všetkých parlamentov sveta, potvrdila, že vážnym problémom sa opäť stáva dodržiavanie medzinárodného práva, tak pri riešení regionálnych konfliktov, ako aj pri hľadaní východísk z vypätých medzinárodných situácií, pri ktorých prevládajú vojnové riešenia nad politickými,“ skonštatoval poslanec Jaroslav Paška, ktorý je aj členom delegácie NR SR v Medziparlamentnej únii.

Medzinárodné fórum zároveň poskytovalo široký priestor aj na rôzne ďalšie rokovania. „Toto je priestor na výmenu skúseností a som rád, že mám možnosť aj absolvovať množstvo bilaterálnych stretnutí,“ doplnil šéf parlamentu. Počas nich v pondelok dopoludnia diskutoval o témach postavenia žien v spoločnosti a potrebe zlepšovania v tejto oblasti, o riziku jadrového zbrojenia či o obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou.

Jedným z bodov bohatého programu počas tejto zahraničnej pracovnej cesty, bolo aj stretnutie s predsedníčkou srbského parlamentu Majou Gojkovičovou. „Slovensko vníma Srbsko ako bratský a priateľský národ. Mali by sme si uvedomiť, že balkánske štáty sú kľúčové aj pre Európsku úniu,“ dodal predseda Národnej rady SR. Následne sa zúčastnil takzvaného Slavkovského formátu.

„Bolo to pracovné stretnutie, ktoré sa nieslo v priateľskom duchu. Obnovili sme takzvaný slavkovský formát, v ktorom užšie spolupracujeme s Čechmi a Rakúšanmi. Dnes sme pozvali pani predsedníčku na ďalšie spoločné rokovanie. Našou snahou je iniciovať, aby si Európska únia viac všímala balkánske štáty a také krajiny, ktoré si zaslúžia vstúpiť do únie. Verím, že tieto stretnutia pomôžu k lepšej kooperácii našich národných parlamentov. Obaja s mojím kolegom sme deklarovali, že ako prvý štát, ktorý by mal v dohľadom čase vstúpiť do únie, by malo byť práve Srbsko,“ vyhlásil v krátkom brífingu Andrej Danko. Predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček rovnako doplnil, že agendou Slavkovského formátu je práve rozšírenie Európskej únie. „Zaujímavé je, že každá z krajín, ktorá v tomto formáte, má ku Kosovu a Srbsku iný vzťah. Napriek tomu sme sa všetci jasne zhodli a chceme spoločne pomôcť tomu, aby sa Srbsko stalo súčasťou únie. Sme si vedomí toho, že Kosovo je jedným z najdôležitejších problémov, ktoré je nutné vyriešiť na to, aby sa tak udialo. Na poslednom samite sme sa zároveň zhodli, že chceme na rokovanie prizvať aj Slovinsko, nechceme robiť druhý Vyšehrad, ale chceme viac debatovať o rozšírení EÚ,“ doplnil Vondráček.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čo už nemusíme a čo môžeme? Zmeny v opatreniach

7:00 Čo už nemusíme a čo môžeme? Zmeny v opatreniach

Športové podujatia s divákmi za jasne stanovených podmienok, šachovnicové sedenie v divadlách, kinác…