Danko (SNS): Európa už nikdy nesmie byť rozdelená

3. 9. 2019 22:46

Predseda NR SR Andrej Danko sa zúčastnil pracovného stretnutia s predsedami českého a rakúskeho parlamentu na rakúskom zámku Grafenegg. Nosnými témami trilaterálneho rokovania bola budúcnosť Európy po brexite a posilnenie medziparlamentnej spolupráce.

Danko (SNS): Európa už nikdy nesmie byť rozdelená
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko
reklama

Predseda NR SR Andrej Danko, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček a predseda Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgang Sobotka neformálnou diskusiou nadviazali na parlamentnú dimenziu Slavkovského formátu, ktorej prvé stretnutie sa konalo vlani v českom Kroměříži. „Teší ma, že my traja udržiavame priateľské stretnutia a vzťahy. Toto stretnutie je klasickým stretnutím Slavkovského formátu, kde si jednak vymieňame informácie o fungovaní parlamentov, ale aj o našich vzťahoch s európskym parlamentom. Okrem toho si vymieňame informácie o legislatívnych iniciatívach. Zaoberali sme sa oblasťou spoločného etického kódexu, bavíme sa o rokovacích poriadkoch. Je veľmi dôležité, aby predsedovia parlamentov komunikovali a vymieňali si skúsenosti,“ vyzdvihol význam stretnutia šéf parlamentu Andrej Danko.

Na rokovaní sa lídri národných zhromaždení venovali viacerým témam. Tou nosnou však bolo pripomenutie si pádu Železnej opony v roku 1989. „Naše dnešné stretnutie vnímam ako pripomienku toho, čo sa stalo pred 30-timi rokmi. Ale zároveň by sme mali hľadieť do budúcnosti,“ vysvetlil hostiteľ, Wolfgang Sobotka. „To, čo sa dialo v Európe pred niekoľkými desiatkami rokov nech slúži ako memento. Európa už nikdy nesmie byť rozdelená. Kým takéto stretnutie pred 30-timi rokmi bolo nemysliteľné, dnes môžeme slobodne cestovať a stretávať sa,“ doplnil Andrej Danko.

Okrem minulosti rezonovala aj súčasnosť. Predsedovia parlamentov rozoberali aktuálnu situáciu ohľadom brexitu a takisto aj rozširovanie Európskej únie. „Stredná Európa je srdcom Európy. My sme budúcnosť Európy, to znamená, že tá naša stabilita a triezve názory by mali byť v Európe vypočuté,“ opísal šéf českého parlamentu Radek Vondráček. „Musíme začať vstupné rokovania s východnou Európou. Som presvedčený, že Západný Balkán by bol pre EÚ obrovským prínosom,“ uzavrel Andrej Danko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo obrany: Vojenská polícia vyhodnotila svoju činnosť v minulom roku

8:10 Ministerstvo obrany: Vojenská polícia vyhodnotila svoju činnosť v minulom roku

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa 18. 2. vo Vlkanovej zúčastnil na veliteľskom zhromaždení Vojenske…