Danko (SNS): Elektrárne musia byť v slovenských rukách!

18. 11. 2015 14:39

Každá slovenská vláda sa musí snažiť mať pod kontrolou strategické spoločnosti, najmä energetické. Ak tú kontrolu nemá, tak musí urobiť všetko pre to, aby čo najviac percent akcií takýchto podnikov sa dostalo do štátnych rúk.

Danko (SNS): Elektrárne musia byť v slovenských rukách!
Foto: SITA
Popis: Andrej Danko, Predseda SNS

SNS to zdôrazňuje aj v súvislosti s novými informáciami, že talianska spoločnosť Enel je blízko k finišu dohody o predaji časti svojho podielu v spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) českému podniku Energetický a průmyslový holding (EPH), v ktorom má spoluúčasť aj skupina J&T. Cenu 350 miliónov eur za 33-percentný podiel považuje SNS za škandalózne nízku.

Získať stopercentne Slovenské elektrárne do rúk štátu je jednou z najdôležitejších úloh vlády. Tak môže zabezpečiť stabilitu rozvoj hospodárstva Slovenska a urobiť z neho silný štát. SNS sa kategoricky vyslovuje proti akejkoľvek účasti súkromného sektora v strategickej spoločnosti. Pre občanov, pre ochranu ich záujmov, musí štát v strategických oblastiach jednoducho zastávať tie najvýznamnejšie pozície. Zisky takýchto štátnych spoločností sú tak môžu použiť pre potreby našich vlastných občanov. Energetické spoločnosti v rukách štátu sú napríklad garanciou cenotvorby výhodnej pre občanov.

Slovenská národná strana niekoľkokrát zdôraznila, že treba prijať ústavný zákon o ochrane strategických spoločností, aby sa predišlo ich ďalšiemu rozpredávaniu. Zákon by ukladal povinnosť vláde odkúpiť, spravovať a rozvíjať majetkové účasti v strategických spoločnostiach tak, aby štát nad nimi už nikdy nestratil kontrolu. Zakazoval by akejkoľvek vláde nakladať s majetkovými právami v strategických podnikoch tak, aby štát v nich nestratil majoritu. Strategický podnik by mal byť tiež definovaný zákonom, osobitne v prípade energetiky, plynárenstva, petrochemického priemyslu či telekomunikácií. Takéto spoločnosti musia byť v štátnych rukách, bez ohľadu na to, aká vláda stojí na čele štátu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidentka odvolala z funkcie päť sudcov nad 65 rokov

18:17 Prezidentka odvolala z funkcie päť sudcov nad 65 rokov

Prezidentka Zuzana Čaputová na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky odvolala z funkcie sudcu päť s…