Danko (SNS): Cestovný ruch je oblasť, ktorá nutne potrebuje zriadenie vlastného ministerstva

15.8.2019 9:46

Vďaka zníženiu DPH na ubytovanie a zavedeniu rekreačných poukazov sme prispeli k tomu, aby sa z cestovného ruchu na Slovensku stala dynamicky sa rozvíjajúca oblasť. Vyhlásil to predseda Národnej rady Slovenskej republiky po rokovaní so zástupcami cestovného ruchu na Slovensku.

Danko (SNS): Cestovný ruch je oblasť, ktorá nutne potrebuje zriadenie vlastného ministerstva
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Zníženie DPH na ubytovacie služby a zavedenie systému rekreačných poukazov priniesli nebývalý rozmach turizmu na Slovensku. Zhodli sa na tom všetci lídri cestovného ruchu, ktorí sa zišli na rokovaní za okrúhlym stolom v Starej Lesnej. „Tatry sú náš klenot, tomuto regiónu som dal 15 rokov života ako právnik a práve teraz v letných mesiacoch som chcel navštíviť tento kraj, aby som sa konfrontoval s fungovaním rekreačných poukazov,“ vysvetlil šéf parlamentu Andrej Danko. Podstatné podľa jeho slov je v súčasnosti zaviesť jasnú stratégiu v oblasti cestovného ruchu, ktorá sa doteraz zanedbávala. Oživilo ju práve zavedenie rekreačných poukazov. „Znamená to väčší komfort pre ľudí, väčšie pohodlie pre rodiny, zlepšenie väzby zamestnávateľ-zamestnanec,“ vymenoval pozitíva Andrej Danko. Ďalším nepochybne pozitívnym efektom je aj legalizácia ubytovacích služieb, čierny trh s ubytovaním prakticky prestal existovať. Predseda národnej rady zároveň dodal, že jeho snahou v najbližšom období bude na koaličnej rade presadiť myšlienku zavedenia ministerstva cestovného ruchu a športu. 

„V kompetencii by malo prezentáciu nášho milovaného Slovenska v zahraničí, rozvíjanie cestovného ruchu a taktiež športu. Všetko sú to oblasti, ktoré majú veľký potenciál a musia sa kvalitne rozvíjať. Tento nový rezort by prevzal niektoré kompetencie z iných ministerstiev, rezortu zahraničných vecí, školstva či dopravy. To všetko bude predmetom diskusie s mojimi koaličnými partnermi,“ avizoval. Potrebu takejto inštitúcie potvrdili aj Ján Svoboda, viceprezident Zväzu cestovného ruchu a Michal Sýkora, predseda predstavenstva oblastnej organizácie cestovného ruchu regiónu Vysoké Tatry a podpredseda ZMOS-u. „Po vybudovaní rezortu cestovného ruchu a športu volajú ľudia aj v regiónoch a samosprávach. Je dôležité, aby sa riešili problémy turizmu,“ dodal Sýkora. Zväz cestovného ruchu zas najviac ocenil rekreačné poukazy. „Môžeme jasne konštatovať, že to bol skvelý nápad, ktorý je merateľný a hovoríme o dvojcifernom náraste,“ zdôraznil Ján Svoboda s tým, že už teraz sa dá pozorovať, že turizmus v letných mesiacoch zažíva nevídaný nárast. Ako predseda NR SR na záver dodal, jeho ambíciou je k začiatku roka 2021 zaviesť rekreačné poukazy pre všetkých zamestnancov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SaS: Reforma nemocníc nepatrí do ústavy, dávame za pravdu Kalavskej

8:18 SaS: Reforma nemocníc nepatrí do ústavy, dávame za pravdu Kalavskej

Reforma nemocníc je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nenávratne preč. Z toho sa natíska záver…