Csicsai (Most-Híd): Teraz nie je čas na vojnu s gazdami, mali by sme odškodniť každého chovateľa | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Csicsai (Most-Híd): Teraz nie je čas na vojnu s gazdami, mali by sme odškodniť každého chovateľa

15. 8. 2019 21:06

V prípade šírenia afrického moru ošípaných sa črtá najhorší možný scenár. Nové prípady ochorenia ošípaných u drobnochovateľov jednoznačne dokazujú, že nákazu prenášajú sami chovatelia, ich príbuzní alebo priatelia.

Csicsai (Most-Híd): Teraz nie je čas na vojnu s gazdami, mali by sme odškodniť každého chovateľa
Foto: MOST-HÍD
Popis: Gabriel Csicsai

Podľa štátneho tajomníka MPRV Gabriela Csicsaia dopracovať sa k zdroju nákazy je prakticky nemožné. „V tejto chvíli sa musíme sústrediť na opatrenia na zabránenie jej ďalšieho šírenia a likvidáciu ohnísk.“ - uviedol Csicsai.

Veterinári za jediné efektívne riešenie považujú zníženie koncentrácie zvierat, ktoré môžu podľahnúť nákaze, ich okamžitú eutanáziu, nezávisle od toho, či majú klinické príznaky ochorenia.

Štátny tajomník súčasnú situáciu považuje za vážnu, ktorá vzhľadom na pribúdanie ďalších ohnísk a efektivitu nariadených opatrení si vyžaduje rozšírenie ochrannej zóny, pravdepodobne na celý okres.

Csicsai hovorí, že situácia a predpokladaný priebeh nákazy z epizootologického hľadiska je žiaľ jasná. „Nariadené opatrenia sú vykonávané v súlade s krízovým plánom pre predmetnú epizoociu, ale som presvedčený, že ani agrorezort, ani vláda nemôže opomenúť osobné tragédie spojené so samotnou nákazou a nútenou likvidáciou ošípaných. Mnohí gazdovia prišli o svoju existenciu, ale výpadok v domácom rozpočte pocítia aj tí, ktorí chovali len pár kusov pre vlastnú potrebu,“ tvrdí štátny tajomník agrorezortu.

„Nezabúdajme na to, že hovoríme o regióne, v ktorom sa nežije ľahko. Som presvedčený o tom, že každého chovateľa musíme odškodniť. Obviňovať chovateľov z ilegálnej činnosti , lebo nesplnili svoju povinnosť a svoje farmy nezaregistrovali, v tejto chvíli nepovažujem za správne. Uvedomme si, že prišli o svoje ošípané. Keď im teraz vyrubíme sankcie, dosiahneme len toľko, že úplne zanevrú na úrady, a v snahe obísť pokuty, ošípané zlikvidujú sami. V mrazničkách sa môže ocitnúť aj nakazené mäso, v ktorom vírus môže prežiť 7 až 8 mesiacov.  Uskladnené mäso teoreticky aj o niekoľko mesiacov neskôr, napríklad ako vianočný darček, sa môže ocitnúť aj o sto kilometrov ďalej, a my budeme čeliť ďalšiemu problému. Myslím si, že efektívne opatrenia pre zastavenie a likvidáciu afrického moru ošípaných musí byť prioritou pre celý rezort. Ak do niečoho máme investovať, tak to je práve zastavenie nákazy a odškodnenie všetkých. Teraz naozaj nie je čas na vojnu s drobnochovateľmi. Sankcie za nedodržanie zákonných povinností riešme, ale až po zastavení šírenia nákazy a zabezpečení disciplíny a účinnej spolupráce chovateľov s úradmi,“ zdôraznil štátny tajomník za vládny Most-Híd.

Zdroj: Gábor Csicsai

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo kultúry: Výberové konanie na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa Umeleckého súboru Lúčnica

6:17 Ministerstvo kultúry: Výberové konanie na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa Umeleckého súboru Lúčnica

Ministerstvo kultúry SR informuje o vyhlásení výberového konania na obsadenie funkcie generálneho ri…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Súhlasím Nesúhlasím