Baránik (SaS): Budovy v Bratislave chátrajú lebo peniaze sú rozobstarávané

8. 9. 2015 13:18

V rozpore s tým, čo by fotografia mohla naznačovať, tento článok nie je o zemetrasení ani o nálete v centre Bratislavy, ale o mnohonásobne predražených verejných obstarávaniach právnych a poradenských služieb Ministerstvom vnútra.

Baránik (SaS): Budovy v Bratislave chátrajú lebo peniaze sú rozobstarávané
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)
reklama

Štefánikova ulica bola kedysi najkrajšou ulicou v Bratislave. Potom prišli komunistickí a postkomunistickí „urbanisti“, ktorí z nej urobili diaľnicu, na ktorej, pod dohľadom polície okupujúcej na ulici aspoň dve veľké budovy, denne naleštené bavoráky a autobusy mestskej dopravy rozháňajú stokilometrovou rýchlosťou chodcov z označených prechodov, ako keď psi rozháňajú ovce. No a potom prišla Kaliňákova skupina, ktorá si zjavne zaumienila, že z tých dvoch veľkých budov urobí ruiny ako v komunistickej Havane. Pán Kaliňak zjavne nevie nájsť peniaze na údržbu budov v pamiatkovej rezervácii, ktoré spravuje. Kto vie prečo? Že by jeho ministerstvo nemalo peniaze? Nezdá sa. Pozrime sa ako na tomto ministerstve prebieha obstarávanie na poradenské a právne služby:

Veľmi zaujímavý je príklad rámcovej dohody uzavretej na celkovú sumu (teraz pozor!) 100 miliónov Eur! Nie, nemá sa postaviť ani nemocnica ani fabrika ani nič podobné – majú sa len poskytovať „poradenské“ služby. Pôvodne bolo obstarávanie zverejnené na tejto adrese, ale už to tam nie je. Tak neviem – zahladzujú sa stopy? Kto ale chce, nech hľadá na www.crz.gov.sk.

Alebo: Právne služby na rôzne veľmi bežné právne úkony. Ministerstvo vnútra, údajne, má právnu agendu, za ktorú musí vynakladať milióny Eur. Potom ale nie je jasné prečo si nemôže vytvoriť právne oddelenie, kde by tieto úplne rutinne úkony vykonávali právnici ministerstva v rámci svojho povolania, a to za malý zlomok cien, za ktoré ministerstvo "obstaráva" právne služby. Takže motivácia tohto spôsobu zabezpečovania  tejto štandardnej funkcie každej väčšej organizácie je asi iná ako robiť veci rozumne a ekonomicky.  Viac o tom naznačí spôsob, akým je vo veľkej väčšine prípadov obstarávania právnych služieb dohodnutá odmena.

Až príliš často je totiž cena za právne služby dohodnutá ako kombinácia hodinovej odmeny a odmeny podielovej. Tak napríklad istá zmluva na zastupovanie v konkurzných veciach, čo je stopercentne rutina, nič tvorivé ani riskantné, ani neisté, je dohodnutá tak, že dodávateľ dostane 60 tisíc Eur v hodinovej odmene a 300 tisíc Eur v odmene podielovej, pričom nikto nevie prečo by to tak malo byť, keď sú tisíce advokátov, ktorí by radi, spoľahlivo a štandardne robili tieto bežné úkony za takú hodinovú odmenu. Avšak pozor, to nie je všetko. Pozrime sa, čo hovorí vyhláška ministerstva spravodlivosti o možnosti dohodnúť si podielovú odmenu:

V prvom rade (trochu nadbytočne, ale aj tvorcovia vyhlášky asi mali pocit, že advokátom je vhodné toto pripomínať) vyhláška hovorí:

„Výška zmluvnej odmeny nemôže byť v rozpore s dobrými mravmi.“.

V poriadku, a teraz to hlavné:

„Podielová odmena sa môže dohodnúť vo forme podielu na hodnote veci, ktorá je predmetom konania pred súdom alebo iným orgánom, ak je výsledok tohto konania podľa okolností prípadu veľmi neistý a advokát o tom klienta poučil.“.

To znamená, že je protiprávne dohodnúť si podielovú odmenu v situácii, kedy sa jedná o rutinne úkony právnej služby, ako podávanie prihlášok do konkurzu alebo zastupovanie pred súdom pri vymáhaní pohľadávok, pretože  sa jedná o úkony právnej služby nielenže nie „veľmi neisté“, ale priamo rutinne, za ktoré, navyše, Ministerstvo platí odmenu podľa hodinovej sadzby (dohodnutej vôbec nie nejako nízko, na 74 až 100 Eur za hodinu).

A tak je zjavná otázka, prečo a načo je tu podielová odmena, keď úkony sú aj tak zaplatené štedrou hodinovou odmenou?

Je to preto, že niekto si myslí, že musíme so sklonenou hlavou chodiť pod lešeniami okolo zdevastovaných fasád budov Ministerstva vnútra? Alebo je to preto, že niekto je nenásytný? Inak, celkom mimochodom, niekomu sa akosi darí oveľa lepšie ako ministerstvu, ktoré, ako sa to povie, aha, „riadi“.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mv
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V sobotu zaregistrovalo ministerstvo rekordný záujem o eKaranténu

16:45 V sobotu zaregistrovalo ministerstvo rekordný záujem o eKaranténu

Ministerstvo vnútra SR zaevidovalo počas soboty (30. 5.) rekordný záujem o aplikáciu eKaranténa. Mož…