Antošová (SNS): Reťazcom sa nepozdáva poctivý obchodný styk. Je nemorálne, aby boli slovenské produkty v letákoch znevýhodnené a pritom ceny stále rastú, aj keď odvod nie je

16. 7. 2019 20:49

Slovenská republika mala najvyšší rast cien spomedzi krajín V4 za mesiac marec. Pritom osobitný odvod bol zrušený a reťazce nemuseli zaplatiť ani cent a ceny aj tak u nás stále rastú výrazne rýchlejšie ako v okolitých štátoch. „Odvolávanie sa na neexistujúci osobitný odvod alebo nárast miezd zamestnancov nie je opodstatnené. V tomto období nenastali žiadne zmeny v daňovom zaťažení obchodných reťazcov a napriek tomu ceny potravín rastú výraznejšie ako u susedov napr. biela kapusta, zemiaky či bravčové mäso,“ reagovala Eva Antošová na neustály rast cien potravín.

Antošová (SNS): Reťazcom sa nepozdáva poctivý obchodný styk. Je nemorálne, aby boli slovenské produkty v letákoch znevýhodnené a pritom ceny stále rastú, aj keď odvod nie je
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana

„Nekalé praktiky, proti ktorým sa postavila celá Európska únia vrátane Slovenska zrejme prinášali veľké zisky,“uviedla poslankyňa SNS Antošová. „Ináč si neviem vysvetliť dôvod podania sťažnosti obchodných reťazcov do Bruselu,“ dodala. Zákon 91/2019 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchode prešiel riadnym legislatívnym procesom a v parlamente bol schválený ústavnou väčšinou. Nielen koaliční, ale aj opoziční poslanci priznali, že nekalé praktiky často hraničiace so zdieraním potravinárov existujú.

Obchodné reťazce sa najviac bránia tzv. generálnej klauzule, ktorá je však napríklad v Nemecku vnímaná úplne pozitívne. „Generálna klauzula totiž obsahuje pojem „poctivý obchodný styk“, ktorý sa však obchodným reťazcom pravdepodobne nepozdáva. Ako aj zavádzajúce tvrdenie, že 50 percent slovenských výrobkov v letákoch poškodzuje spotrebiteľa. Každý vyspelý štát podporuje domácich producentov a je nemorálne, aby boli slovenské produkty znevýhodnené malým nečitateľným písmom alebo úplne vynechané z letákovej ponuky. Práve tu nastáva diskriminácia našich domácich výrobcov potravín,“ vysvetlila poslankyňa Antošová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ministerstvo hospodárstva: Spotrebiteľské spory je možné efektívne riešiť aj mimosúdnou cestou

7:12 Ministerstvo hospodárstva: Spotrebiteľské spory je možné efektívne riešiť aj mimosúdnou cestou

Spotrebiteľské spory je možné pokúsiť sa riešiť aj mimosúdnou cestou. Rýchlejším, efektívnejším a fi…