Antošová (SNS): Koniec vyhadzovaniu potravín a kozmetiky, obchody ich budú môcť darovať charite

28. 10. 2019 18:49

Návrh zákona o potravinách a kozmetických výrobkoch z dielne SNS má humánny, ekonomický a ekologický rozmer. Po prijatí zákona ústavnou väčšinou, by mali mať obchodné prevádzky, ktorých predajná plocha je viac ako 400m2 povinnosť potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti darovať charitám, u menších by to bolo dobrovoľné. U takýchto veľkých prevádzok je totiž predpoklad, že majú na to personálne aj technické vybavenie. Okrem iného u veľkých ekonomicky silných subjektoch sa vždy predpokladá aj nejaká spoločensky prospešná činnosť.

Antošová (SNS): Koniec vyhadzovaniu potravín a kozmetiky, obchody ich budú môcť darovať charite
Foto: SNS
Popis: Slovenská národná strana
reklama

„Nielen Slovensko, ale celý svet zápasí s globálnym problémom plytvania potravinami. Podľa dostupných štatistík až 1/3 svetovej produkcie jedla končí ako odpad a zároveň každý deviaty človek trpí hladom a je podvyživený. Je to naozaj alarmujúce. Za týmito negatívnymi číslami nijako nezaostávame a je smutné, že na Slovensku vyhodíme ročne 700 000 ton potravín. Po rokovaniach s charitami a dobročinnými organizáciami som presvedčená, že by tieto potraviny veľmi radi využili pre tisícky ľudí, ktorí sú na takúto pomoc odkázaní,“ vyhlásila poslankyňa SNS Eva Antošová.

Plytvanie potravinami je samozrejme plytvanie všetkými zdrojmi, ktoré sa zúčastňujú pri ich výrobe; teda pôdou, vodou, energiami a prácou ľudí. „Najviac sa u nás vyhadzuje chlieb a pečivo, a je to práve mladá a stredná generácia ktorá najviac plytvá jedlom. Pokušiteľom sú aj obchodné reťazce, hypermarkety, v ktorých nevieme mnohokrát odhadnúť pravú mieru a následne potraviny vyhadzujeme. Ďakujem uvedomelým spotrebiteľom, ktorí rozmýšľajú ako potraviny zužitkovať namiesto toho, aby ich len tak vyhodili,“ informovala poslankyňa SNS.

Ľuďom často chýbajú základné hygienické potreby od mydla po zubnú pastu. Pri kozmetických výrobkoch rovnako dochádza k prekročeniu dátumu minimálnej trvanlivosti a často takto exspirované výrobky sú použiteľné, len sa určitým spôsobom zhorší ich kvalita, čo pre človeka v núdzi nie je až také zásadné. Napríklad šampón už nemá takú vôňu, prípadne stratí farbu. „Preto som navrhla, aby distribútor mohol sprístupniť kozmetické výrobky za predpokladu, že nemôžu ohroziť zdravie ľudí, aj po dátume minimálnej trvanlivosti, a to bezodplatne organizáciám, ktoré sa zaoberajú charitatívnou činnosťou,“ vysvetlila Antošová. 

Potravina s dátumom minimálnej trvanlivosti je ešte stále bezpečná na konzumovanie po uvedenom dni „dátumu minimálnej trvanlivosti“ za predpokladu, že sú dodržiavané návody na skladovanie a balenie nie je poškodené, ale mohla by stratiť svoju chuť a textúru. Dôležité je, že má výživové hodnoty, je bezpečná a nasýti. Ide napr. o cestoviny, olej alebo čokoládu. „Uvedomujeme si samozrejme, že nemôžeme zostať iba pri jednom kroku, ale musíme zvládnuť celý proces distribúcie takýchto potravín. Ten bude obsahovať aj vybudovanie skladov a zabezpečenie prepravy potravín na dané miesto, kde sa charitatívna organizácia nachádza. Uvedená problematika povinného darovania potravín je síce zložitá, ale nie neriešiteľná,“ dodala na záver Eva Antošová s tým, že SNS ľuďom pomáha.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V sobotu zaregistrovalo ministerstvo rekordný záujem o eKaranténu

16:45 V sobotu zaregistrovalo ministerstvo rekordný záujem o eKaranténu

Ministerstvo vnútra SR zaevidovalo počas soboty (30. 5.) rekordný záujem o aplikáciu eKaranténa. Mož…