A. Zemanová (SaS): Karpatské pralesy možno vyškrtnú z UNESCO, vláda problém rieši len naoko

16. 11. 2017 16:35

Vláda SR opäť prijíma dôležité opatrenia len naoko, čo sa aktuálne ukazuje v prípade unikátnych slovenských pralesov. Poukázala na to poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.

A. Zemanová (SaS): Karpatské pralesy možno vyškrtnú z UNESCO, vláda problém rieši len naoko
Foto: TASR
Popis: Anna Zemanová

Prírodná lokalita Karpatské bukové pralesy, ktorá sa nachádza v hraničnom pásme s Ukrajinou, bola ako ukážka zvyškov pralesa zapísaná na Zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 2007.

„Slovenská vláda mala k UNESCO záväzok vypracovať detailný projekt o využití potenciálu tohto územia a prípadných vplyvoch na hospodárstvo krajiny a životné prostredie. Keď sa tak dlhodobo nedialo, UNESCO zdvihlo varovný prst. Ak materiál nebude vypracovaný, územiu hrozí vyškrtnutie z prestížneho zoznamu,“ upozornila A. Zemanová a pokračovala: „Vláda síce zareagovala rýchlo a schválila materiál, ktorý sa volá Komplexný návrh opatrení, záplatu však šila horúcou ihlou. A tak to aj vyzerá. ‚Komplexnému‘ návrhu chýbajú akékoľvek konkrétne opatrenia, analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy a dokonca je aj bez vplyvov na životné prostredie.“

Zemanová pripomenula, že obsah navyše nebol prekonzultovaný s dotknutými župami, hoci problematika cestovného ruchu spadá priamo do ich kompetencií. Chýbajú jej aj vyjadrenia vlastníkov či akákoľvek ucelená stratégia pre rozvoj v regióne.

„Pokiaľ sa nezačnú projekty riešiť poriadne a budú sa schvaľovať len aby boli, naša účasť v prestížnych zoznamoch bude napokon tiež len naoko a čo je najhoršie, nakrátko,“ tvrdí Zemanová.

SaS žiada vládu, aby verejnosť informovala o schválenej bezodkladnej úlohe zastaviť ťažbu v danom území – na pozemkoch v správe organizácií v zakladateľskej pôsobnosti rezortov pôdohospodárstva a obrany a zakomponovala do realizácie úloh v cestovnom ruchu príslušné samosprávne kraje.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Úrad podpredsedu vlády: Na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola vláda SR vyčlenila 7,1 milióna eur

11:44 Úrad podpredsedu vlády: Na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola vláda SR vyčlenila 7,1 milióna eur

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach, ktoré je jediné svojho druhu v Eur…