Priznanie tvrdej reality od Kaliňáka: Utečenci umierať budú, kvóty im nepomôžu

11.9.2015 20:53

Zvedenie povinných kvót podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nezabráni tragickým úmrtiam utečencov, ktorých bola Európa svedkom v ostatných dňoch. Minister to povedal dnes na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti s tým, že Slovensko kvóty odmieta, pretože v praxi nič nevyriešia a budú ťažko aplikovateľné. Kaliňák zdôraznil, že Slovensko ťažko prikuje reťazou na svojom území stanovený počet utečencov, pre ktorých sú príťažlivejšie iné štáty západnej Európy.

Priznanie tvrdej reality od Kaliňáka: Utečenci umierať budú, kvóty im nepomôžu
Foto: sita
Popis: Minister vnútra Robert Kaliňák

Proti zavedeniu kvót sa na výbore vyslovili poslanci všetkých opozičných strán. Podľa poslanca za KDH Martina Fronca únia pri migrantoch ukazuje, podobne ako pri riešení problémov Grécka, že nedokáže adekvátne reagovať v krízových situáciách a nemá pripravené riešenie. Schengenská hranica na juhu Európy je podľa Fronca deravá ako rešeto a nič sa s tým nerobí. Slovensko podľa poslanca KDH chce pomôcť pri riešení problému, a to finančne, materiálne aj personálne, migranti by sa však mali rozdeľovať na základe dobrovoľnosti jednotlivých štátov. 

Poslanec za Most-Híd Ivan Švejna pripomenul, že EÚ je ako manželstvo, spolužitie platí v dobrom aj v zlom. Migranti do jednotlivých krajín by podľa Švejnu mali smerovať aj podľa toho, aké má každá krajina záujmy a aktivity. Napríklad, ak sa Slovensko angažuje vojensky v Afganistane, títo utečenci by mali skôr ísť do iných krajín a podobne. 

Nezaradený poslanec Jozef Kollár upozornil, že debata o kvótach je bezpredmetná, pretože únia ich nakoniec aj tak schváli. Otázka podľa Kollára skôr stojí tak, ako je Slovensko pripravené na zavedenie kvót a ako bude reagovať neskôr. 

Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič považuje tlak na zavedenie kvót za nepochopiteľný. Podľa neho rozdielny postoj k migrantom vytvára novú železnú oponu medzi krajinami V4 a starými členskými štátmi EÚ. 

Slovensko má podľa Kaliňáka pripravených niekoľko ťahov dopredu, ako správny šachista ich nechce prezradiť. Nech bude rozhodnutie únie akékoľvek, SR sa s ním bude vedieť vyrovnať, myslí si Kaliňák. O migrantoch očakáva horúcu diskusiu v pondelok na summite ministrov vnútra EÚ v Bruseli.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Je to čista provokácia! Jediným zámerom je vrážať klin do koalície! Návrh SaS vybičoval v pléne emócie

21:45 Je to čista provokácia! Jediným zámerom je vrážať klin do koalície! Návrh SaS vybičoval v pléne emócie

Novelu zákona o štátnom jazyku z dielne SaS, ktorá navrhuje zrušiť uprednostnenie štátneho jazyka, p…