Grécko si môže brať príklad zo Slovenska. Aj Slovensko muselo prejsť náročnú cestu od princípov marxizmu k princípom trhu. Za Mečiara to však nešlo

23. 7. 2015 12:11

V roku 1998 sa Mikulášovi Dzurindovi podarilo takmer nemožné. Dokázal zjednotiť rozvadenú pravicu a odstaviť od moci autoritárskeho vodcu Vladimíra Mečiara. Slovensko sa v tom čase nachádzalo v zúfalej situácii. Kvôli Mečiarovi sme sa totiž ocitli v medzinárodnej izolácii, kedy nám hrozilo, že Slovensko bude nazývané ako „čierna diera Európy“. Pred koalíciou, ktorá sa vytvorila po voľbách v roku 1998, stála neľahká úloha. Okrem poškodeného renomé musela vláda zvrátiť aj nepriaznivo sa vyvíjajúcu ekonomiku Slovenska.

Grécko si môže brať príklad zo Slovenska. Aj Slovensko muselo prejsť náročnú cestu od princípov marxizmu k princípom trhu. Za Mečiara to však nešlo
Foto: SITA
Popis: Mikuláš Dzurinda, expremiér SR
reklama

Na reformné kroky slovenského expremiéra Dzurindu poukázal prestížny britský denník Financial Times (FT), ktorý použil vývoj na Slovensku ako príklad pre krízou zmietané Grécko. Rozhovor Mikuláša Dzurindu pre Financial Times priniesol portál HNonline.sk.

Obul si bežecké topánky, aby naštartoval hospodársky rast Slovenska

„Dzurinda, politik preslávený aj behmi na dlhé trate, si obul svoje bežecké topánky a z krajiny spravil motor ekonomického rastu, ktorý urobil zo Slovenska centrum automobilového priemyslu,“ píše ekonomický denník. Slovensko podľa FT dobehlo svojich susedov a vďaka Dzurindovi zvládlo načas aj vstup do Európskej únie. Keď Dzurinda v roku 2006 prišiel o post premiéra, mohol sa pýšiť 10,7 percentným ekonomickým rastom na konci roka. „Pre väčšinu Slovákov sa škrty, obmedzenia a reformy vyplatili,“ myslí si FT.

Grécko vedie blok komunisticko-nacionalistických strán

No dobre, ale aký je súvis medzi Slovenskom a Gréckom? Podľa britského denníka všetko. Ekonomika Grécka sa od roku 2007 prepadla o viac ako štvrtinu, čo je najväčší pád ekonomiky európskych krajín od roku 1990. Stále sú však na tom Gréci najlepšie, ak ich porovnáme s krajinami strednej Európy. Grécky premiér Alexis Tsipras, ktorého strana nasľubovala svojim voličom návrat k prosperite, by mal podľa FT zvážiť podobnú stratégiu ako stredoeurópske krajiny. Jeho dôvera totiž upadá a krajinu vedie blok komunisticko-nacionalistických strán.

Celý článok si môžete prečítať TU

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Je to čista provokácia! Jediným zámerom je vrážať klin do koalície! Návrh SaS vybičoval v pléne emócie

21:45 Je to čista provokácia! Jediným zámerom je vrážať klin do koalície! Návrh SaS vybičoval v pléne emócie

Novelu zákona o štátnom jazyku z dielne SaS, ktorá navrhuje zrušiť uprednostnenie štátneho jazyka, p…