Matovičovci naštvú kolegov poslancov. Prichystali si pre nich nemilé prekvapenie

31. 10. 2015 11:40

Verejní funkcionári by za pôsobenie vo viacerých verejných funkciách mali poberať iba jeden plat. Navrhujú to v novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

 Matovičovci naštvú kolegov poslancov. Prichystali si pre nich nemilé prekvapenie
Foto: SITA
Popis: Líder hnutia OĽaNo Igor Matovič
reklama

Zavedenie princípu jedného platu pre poslancov parlamentu, ktorí zároveň vykonávajú napríklad funkcie primátorov či predsedov vyšších územných celkov, opakovane v tomto volebnom období presadzovali poslanci za KDH aj OĽaNO, ich návrhy ale nikdy nenašli dostatočnú podporu parlamentu. Vládny Smer-SD nakoniec začiatkom roka 2015 schválil novelu, podľa ktorej poslanci Národnej rady SR, vykonávajúci aj inú verejnú funkciu, budú dostávať v plnej výške iba plat poslanca. Za výkon každej ďalšej verejnej funkcie dostanú plat najviac v sume minimálnej mzdy. Návrh obyčajných ľudí ruší tento postup s tým, že zákonodarcovia by za inú verejnú funkciu nemali poberať nič a dostávať iba jeden plat, ktorý si vyberú.

„Návrh zákona vychádza z predpokladu, že jedna osoba dokáže vykonávať svoju prácu maximálne na 100 percent. Ak vykonáva viacero prác, každej sa pomerne venuje spôsobom, ktorý vo výsledku znamená hodnotu 100 percent. Za takto odvedenú 100 percentnú prácu dostane 100 percentnú odmenu, ktorá spočíva v jednom 100 percentnom príjme z ktorejkoľvek ním zvolenej verejnej funkcie a v tomto príjme je už započítaná odmena za prácu súvisiacu so všetkými vykonávanými verejnými funkciami,“ vysvetľujú obyčajní ľudia.

Návrhom sa bude parlament zaoberať na novembrovej schôdzi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Je to čista provokácia! Jediným zámerom je vrážať klin do koalície! Návrh SaS vybičoval v pléne emócie

21:45 Je to čista provokácia! Jediným zámerom je vrážať klin do koalície! Návrh SaS vybičoval v pléne emócie

Novelu zákona o štátnom jazyku z dielne SaS, ktorá navrhuje zrušiť uprednostnenie štátneho jazyka, p…