VIDEO Má šéf Európskej komisie problém s chľastom? Salutuje, vtipkuje, fackuje,... K žoviálnemu Junckerovi sa vyjadril europoslanec a prirovnal ho ku... sa zasmejete

11. 11. 2015 5:00

Zdravím, diktátor! Takéto netradičné oslovenie zvolil predseda Komisie Juncker pri zvítaní sa s maďarským premiérom Orbánom na májovom summite v Rige. Na spomínanom stretnutí vysokých predstaviteľov EÚ tiež niektorých európskych politikov bozkával, iným salutoval. Povráva sa, že Juncker má problémy s alkoholom. Europoslanec Jan Zahradil si v tejto súvislosti „rypol“ do prezidenta Miloša Zemana, ktorý na jednej z akcií tiež pôsobil spoločensky unavene.

VIDEO Má šéf Európskej komisie problém s chľastom? Salutuje, vtipkuje, fackuje,... K žoviálnemu Junckerovi sa vyjadril europoslanec a prirovnal ho ku... sa zasmejete
Foto: SITA
Popis: Prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker bozkáva predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza

O tom, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker má záľubu v pití alkoholu, sa špekuluje už dlhšie. Junckerovým „neprajníkom“ hrá najviac do karát videozáznam z májového summitu EÚ a šiestich krajín Východného partnerstva v Rige, kde sa šéf Komisie takpovediac „rozšantil“.

Na portáli YouTube začalo kolovať video, na ktorom je predseda európskej exekutívy „prichytený pri čine“. Pred začatím summitu Juncker slávnostne napochodoval na pódium a následne sa veľmi žoviálnym spôsobom vítal s predstaviteľmi jednotlivých členských krajín Únie.

Salutoval im, roztopašne rozdával priateľské zauchá, niektorých bozkával, iných obchytkával a nechýbalo ani porovnávanie si kravát s vybranými pánmi. Snáď najznámejším výrokom predmetného summitu, ktorý obletel celý svet, bol ale jeho pozdrav Viktorovi Orbánovi: „Zdravím, diktátor!“ Juncker mu potom uštedril jednu „otcovskú“ ako malému chlapcovi a schuti sa zasmial. Niektorí politici zachovali diplomatické úsmevné dekórum, iní sa tvárili trochu rozpačito.

O jeho, prinajmenšom zvláštnom, správaní sa hovorilo hneď po summite. Avšak zostrihané video, ktoré má vypovedať o jeho údajnej opitosti, začalo na internete kolovať len teraz. Zdieľal ho aj český europoslanec Jan Zahradil (ODS, EKR), ktorý „rozkokošené“ správanie Junckera prirovnal k „slávnej domácej scéne s korunovačnými klenotami“, čím narážal na stav prezidenta Miloša Zemana pri odhalení korunovačných klenotov spred dvoch rokov. Na margo „zjavne naliateho“ šéfa Komisie skonštatoval: „Som fakt rád, že som za túto postavičku nehlasoval.“Český prezident Miloš Zeman mal na záberoch problém s udržaním rovnováhy. „Počul som, že chýbalo málo a ku korunovačným klenotom – korune, žezlu a jablku pribudla ešte šabľa,“ vyjadril sa k údajnej opitosti Zemana vtedajší minister financií Miroslav Kalousek. Podľa vyjadrenia Pražského hradu mal ale prezident virózu.

V polovici septembra sa na verejnosti objavila fotografia, na ktorej prezident európskej exekutívy pred prednesením jeho Správy o stave Únie bozkáva na čelo socialistického predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza. Túto scénku vtedy okomentovali aj niektorí slovenskí europoslanci.

Slovenskí europoslanci komentovali Junckerovo správanie

Podľa Moniky Flašíkovej-Beňovej ide o kultúrny zvyk. „Nevidela som ich bozkávať sa, ale vo frankofónnych krajinách sa občas takto zdravia medzi sebou aj muži,“ povedala Beňová pre ParlamentneListy.sk.

Nič zvláštneho na tom nevidel ani bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan: „Juncker je priateľský typ a podobným spôsobom sa zdraví s mnohými ďalšími predstaviteľmi.“ Nie všetci však vnímajú Junckerovo vystupovanie bezproblémovo.

Richard Sulík vo svojom vyjadrení pre PL.sk označil Junckerov bozk za „socialistické maniere a konkrétne, v tomto prípade, trápne gesto“. Kriticky Junckera ohodnotil aj europoslanec za SMK Pál Csáky. „Ide o ďalší exces pána Junckera. Takýto spôsob správania sa nie je dôstojný, podkopáva to autoritu samotného Junckera, ako aj celej Komisie,“ povedal. Junckerov bozk okomentoval aj europoslanec Smeru Boris Zala: „Nuž, chlapci sa majú radi!“

Ťažký fajčiar a pijan

O údajnej Junckerovej láske k alkoholu sa v médiách, ale aj medzi samotnými politikmi diskutuje už nejaký ten „piatok“. Napríklad britský The Daily Telegraph vlani uviedol, že vzťah predsedu Európskej komisie k alkoholu bol dokonca riešený európskymi lídrami na najvyššej politickej úrovni. Juncker síce popiera, že by mal s alkoholom problémy, videozáznam a tiež svedectvo politikov ukazujú opak.  Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem zase vlani Junckera po spoločnom stretnutí opísal ako „ťažkého fajčiara a pijana“.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Europarlament sprístupnil internetovú stránku  zameranú na eurovoľby

15:00 Europarlament sprístupnil internetovú stránku zameranú na eurovoľby

Európsky parlament (EP) v piatok informoval, že sprístupnil internetovú stránku zameranú na všetky d…