Summit lídrov EÚ: Diskusia o migrácii zatieni témy ako Brexit či reforma eurozóny

15. 10. 2015 16:05

Na summite Európskej rady v Bruseli (15. a 16. októbra) budú lídri diskutovať predovšetkým o migrácii. Pôvodne sa mali predstavitelia členských krajín vážnejšie zaoberať aj požiadavkami Veľkej Británie v kontexte pripravovaného referenda o vystúpení z EÚ či budúcnosťou európskej hospodárskej a menovej únie. Tieto témy sa však na stretnutí nadhodia len okrajovo.

Summit lídrov EÚ: Diskusia o migrácii zatieni témy ako Brexit či reforma eurozóny
Foto: SITA
Popis: Donald Tusk, predseda Európskej rady
reklama

Európski lídri nadviažu na diskusiu o migrácii z posledného septembrového neformálneho zasadnutia Európskej rady. Summit vtedy neprijal žiadne záväzné závery, ako to býva zvykom, namiesto toho sa viedla diskusia o najbližších úlohách v zmierňovaní migračnej krízy. Dnes príde na rad bilancia doterajších výsledkov. „V septembri sme sa dohodli, že našou prioritou by malo byť posilnenie vonkajších hraníc Únie, rovnako tak aj zvýšená podpora susedných krajín, z ktorých pochádzajú utečenci. Dnes  na tom budeme stavať,“ vyjadril sa prezident EÚ Donald Tusk.
 

Európska komisia pripravila dokument o stave európskej migračnej agendy. Predseda Komisie Juncker vyhlásil, že exekutíva EÚ si za uplynulé tri týždne splnila všetky svoje záväzky. „Na utečeneckú krízu sme vyčlenili viac peňazí... Našich odborníkov sme vyslali do Grécka a Talianska, aby sprevádzkovali systém hotspotov a systém premiestnenia a vyvinuli sme tlak na všetky členské štáty, aby riadne uplatňovali spoločné azylové pravidlá EÚ,“ uvádza Junckerovo konštatovanie portál EurActiv.sk.

„Komisia spolupracuje s členskými štátmi, aby sa operatívne pripravili na presídlenie osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, priamo z tretích krajín,“ uviedol Juncker. Prví sýrski utečenci už boli presídlení do Talianska, Českej republiky a Lichtenštajnska. Podľa Junckera je ale ešte stále potrebné, aby členské štáty spravili viac, najmä u seba doma.

Slovensko už pomáha, ale dobrovoľne

Na rad sa dostane otázka reformy tzv. dublinského systému vybavovania žiadateľov o azyl. Slovensko podľa premiéra Roberta Fica nebude „liberalizáciu“ dublinského systému podporovať.

Brusel tiež očakáva, že národné vlády definitívne oznámia, koľko žiadateľov o azyl môžu prijať potom, ako sa ich predstavitelia dohodli na rozmiestnení celkom 160 000 azylantov z Talianska a Grécka. Zatiaľ sa podľa tejto schémy podarilo relokovať iba 19 ľudí, a to z Talianska do Švédska.

Slovensko tvrdí, že túto schému, ktorá medzičasom dostala právnu podobu povinných kvót, aplikovať nebude. Pripravuje totiž žalobu na Súdny dvor EÚ proti rozhodnutiu Rady ministrov.  

Slovensko však prisľúbilo prijať 200 utečencov z Talianska a Grécka, ale na dobrovoľnej báze, a tiež zriadilo národný kontaktný bod. Do Talianska vyslalo zamestnanca migračného úradu, ktorý zabezpečí výber žiadateľov o azyl, ktorú majú prísť na Slovensko. Slovensko tiež pomôže Maďarsku so strážením jeho hraníc so Srbskom vyslaním 50 policajtov.

Brexit a banková únia pôjdu bokom

Októbrový summit sa nebude zásadnejšie zaoberať ani prípadným Brexitom. Britský premiér David Cameron dnes večer síce vystúpi, no vzťahy medzi Bruselom a Londýnom nie sú pracovnou témou dnešných rokovaní.

O budúcnosti európskej hospodárskej a menovej únie bude zo summitu len krátka správa. Najaktuálnejším bodom v reformách je momentálne dokončenie bankovej únie, najmä ochrana vkladov obyvateľstva. Táto téma sa však spolu s britskými požiadavkami presunie pravdepodobne až na december.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Europarlament sprístupnil internetovú stránku  zameranú na eurovoľby

15:00 Europarlament sprístupnil internetovú stránku zameranú na eurovoľby

Európsky parlament (EP) v piatok informoval, že sprístupnil internetovú stránku zameranú na všetky d…