Kam tečú peniaze slovenských daňových poplatníkov z rozpočtu EÚ? Pozrite si jedinečnú infografiku

30. 12. 2015 7:00

Zaujíma vás, odkiaľ sa čerpajú peniaze do rozpočtu EÚ? Chceli by ste vedieť, koľko a na čo presne míňa EÚ v jednotlivých členských štátoch? Odpovede nájdete v multimediálnej aplikácii, ktorú vypracovali úradníci v Európskom parlamente.

Kam tečú peniaze slovenských daňových poplatníkov z rozpočtu EÚ? Pozrite si jedinečnú infografiku
Foto: SITA/AP
Popis: Peniaze, ilustračné foto
reklama

V roku 2014 začal fungovať viacročný finančný rámec (VFR) 2014-2020, ktorého čísla sú o niečo nižšie v porovnaní s tým predchádzajúcim. K najvýraznejším zmenám patria napríklad postupne zvyšujúce sa regionálne výdavky či peniaze určené na výskum a vývoj. Na druhej strane, doteraz najviac Úniou dotovaný poľnohospodársky sektor dostane rok čo rok menej a menej peňazí. „Použili sme najnovšie dostupné údaje, ktoré zverejnila Finančná správa Európskej komisie za rok 2014. Percentuálne hodnoty sa týkajú vynaložených finančných prostriedkov v rámci celej EÚ28,“ informuje europarlament.

Koľko prispeli slovenskí daňovníci

Z infografiky vyplýva, že Slovensko prispelo v roku 2014 do rozpočtu EÚ 625 miliónmi eur. Pre Úniu zároveň vyzbieralo 127 miliónov eur na clách a poplatkoch za obchod s poľnohospodárskymi produktmi. Z tejto sumy si ponechalo 25 percent na pokrytie administratívnych výdavkov.

Príjmy Slovenska z rozpočtu EÚ

V roku 2014 bola na Slovensku z rozpočtu EÚ vyčlenená suma 1,67 miliardy eur. Najviac peňazí sa ušlo regiónom, a to 1,07 miliardy eur, takže 61 percent z celkového finančného objemu prostriedkov.  Výdavky na poľnohospodárstvo dosiahli 532 miliónov eur, čo predstavuje 31 percent z finančného balíka. Investície do výskumu a vývoja si z finančného koláča ukrojili len 4 percentá, zatiaľ čo priemer v EÚ predstavoval 7 percent.

Ak by vás však napríklad zaujímalo, kam putujú europeniaze, ktoré sú určené mimoúnijným krajinám, či už pristupujúcim, kandidátskym, alebo susedským, z týchto výpočtov sa to nedozviete.

Výdavky EÚ podľa krajín. (Zdroj: Európsky parlament)

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Europarlament sprístupnil internetovú stránku  zameranú na eurovoľby

15:00 Europarlament sprístupnil internetovú stránku zameranú na eurovoľby

Európsky parlament (EP) v piatok informoval, že sprístupnil internetovú stránku zameranú na všetky d…