Európska únia prestáva počúvať vlastných občanov. Malé štáty boli umlčané, sťažuje si Škripek

9. 10. 2015 10:09

Vystúpenie francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda a nemeckoej kancelárky Angely Merkelovej v Európskom parlamente k téme utečenci nenechalo chadným ani europoslanca Branislava Škripeka. Rozhodne ho však nenadchli, skôr naopak.

Európska únia prestáva počúvať vlastných občanov. Malé štáty boli umlčané, sťažuje si Škripek
Foto: branislavskripek.sk
Popis: Branislav Škripek
reklama

Škripek po vypočutí oboch prejavov otvorene priznáva, že je z Merkelovej i Hollanda sklamaný. "Očakával som jasnejšie odpovede od pána prezidenta a pani kancelárky. Musím však konštatovať, že sme sa dočkali len instatného riešenia v podobe hlbšej federalizácie Európy, ktoré potiera národné záujmy. Podľa nich viac centralizácie a unifikácie prispeje k lepšej budúcnosti Európy," komentuje včerajšie vystúpenie francúzskeho prezidenta a nemeckej kancelárky Škripek.

Europoslanec má pocit, že pre Brusel už názor bežných ľudí a malých krajín prestáva byť dôležitý. "Celý projekt Európskej únie je založený na spoločenstve národných štátov. Rovnocenný dialóg, zodpovednosť, rešpekt voči Bohu či ochota vypočuť si iný názor v EÚ viac a viac absentuje. Sme svedkami toho, že sa EÚ prestáva zaoberať názormi vlastných občanov (iniciatíva One of us). Viacerí politici si z témy utečencov nezodpovedne vytvorili predvolebnú kampaň. A hlas malých štátov v otázke kvót bol umlčaný," uvádza vo svojom stanovisku europoslanec. "Z histórie predsa vieme, jednoduché a skratkové riešenia prinesú nepokoj a nestabilitu. A prezident Holland a kancelárka Merkelová by nemali chcieť rozhodovať od vrchstola ako najsilnejší, ale tiež počúvať zdravé uvažovanie zvyšných 26 členských štátov a podľa toho aj konať," dodal na záver Škripek.

„Obrovský počet utečencov je testom historických rozmerov. Umožniť týmto ľuďom dôstojný život v ich vlasti je európskou a celosvetovou výzvou... Musíme odolať pokušeniu vrátiť sa k riešeniam na národnej úrovni," povedala napríklad vo svojom príhovore Meerkelová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Europarlament sprístupnil internetovú stránku  zameranú na eurovoľby

15:00 Europarlament sprístupnil internetovú stránku zameranú na eurovoľby

Európsky parlament (EP) v piatok informoval, že sprístupnil internetovú stránku zameranú na všetky d…