Brusel sviatkuje a Ježiško nezabudol ani na politikov. A toto vyfasovala Beňová od Škripeka a Merkelová od Sulíka..., au

24. 12. 2015 20:30

Aký darček by napríklad daroval maďarský premiér Orbán šéfovi Komisie Junckerovi? A čo Putin Trumpovi? Portál Politico navrhol zoznam najvýstižnejších darčekov pre svetových lídrov. My sme sa zase opýtali našich europoslancov, čo by darovali poslaneckým kolegom, prípadne politickým lídrom. Nuž, odpovede sú rôznorodé - od politickej mapy až po módny časopis.

Brusel sviatkuje a Ježiško nezabudol ani na politikov. A toto vyfasovala Beňová od Škripeka a Merkelová od Sulíka..., au
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: Ženy a muži prezlečení za Santu Klausa
reklama

Brusel oficiálne sviatkuje, no Santa nespí. Portál Politico si pri príležitosti vianočných sviatkov zažartoval na adresu európskych a svetových lídrov. Zostavil zoznam darčekov, ktoré by si podľa neho mali nájsť pod stromčekom Juncker, Orbán, Trump, Putin, Merkelová a ďalší.

„Ak budú všetky inštitúcie EÚ súhlasiť s týmto kontroverzným plánom, dary budú automaticky prerozdelené medzi politické osobnosti podľa toho, kto počas roka poslúchal, a kto, naopak ´vystrkoval rožky´,“ uvádza Politico. Prečítajte si návrhy darčekov, ktoré by mali dostať politickí lídri.

Orbán-Junckerovi

Čo by asi tak mohol darovať maďarský premiér Viktor Orbán šéfovi Komisie Jean-Claude Junckerovi? No napríklad sadu CD od Pink Floyd s názvom The Wall (stena). Dôvod je jasný. Šéfovi Komisie sa nikdy nepáčil nápad stavania plotov v členských krajinách EÚ. Maďarský premiér si ale urobil po svojom. Ploty stoja.

Merkelová-Renzimu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová by zase podľa posúdenia portálu mala talianskemu premiérovi Matteovi Renzimu venovať stavebnicu Lego priateľov s názvom Teplovzdušný balón. Prečo? Rím sa dostal do sporov s Bruselom pri otázke migrácie a migrantov, tiež pri úsporných opatreniach. S Berlínom sa tiež nezhoduje v otázke plánov na rozšírenie plynovodu Nord Stream z Ruska do Nemecka.

Hollande-Sarkozymu

Francois Hollande zase Nicolasovi Sarkozymu kolekciu ceruziek, na ktorých je vyrytá podobizeň Marine Le Penovej. Marine Le Penová totiž tento rok „vytrela obom pánom kocúra“.

Putin-Trumpovi

A čo by mohol darovať šéf Kremľa Vladimir Putin republikánskemu kandidátovi na post šéfa Bieleho domu Donaldovi Trumpovi? Tričko s nápisom I´m With Putin. Kandidát na prezidenta USA Trump si totiž nedávno zastal šéfa Kremľu, keď vyhlásil, že súhlasí s Putinom, že Turci spolupracujú s Islamským štátom. Okrem toho Putin považuje Trumpa za skvelého lídra a víta jeho sľub nastoliť v prípade svojho úspechu v prezidentských voľbách medzi Ruskom a Spojenými štátmi užšie vzťahy.

Tričko s nadpisom Trump a Putin urobme v roku 2016 opäť veľkolepú tyraniu. (Zdroj: redbubble.com)

Darčeky a priania našich europoslancov

Pri príležitosti obdobia rozdávania darčekov sme sa opýtali slovenských europoslancov, čo by radi oni venovali či už svojim poslaneckým kolegom, alebo politickým lídrom. Zaujímali nás najmä tí, ktorých počas roka najviac kritizovali.

Čo by europoslanec Vladimír Maňka daroval pod stromček napríklad svojmu „kamarátovi“ Marianovi Kotlebovi? „Darčeky dávam ľuďom, ktorí sú mi blízki alebo ktorí potrebujú pomoc. Pán Kotleba nepatrí ani do jednej kategórie,“ znela jeho odpoveď.

„Všetkým slovenským a českým europoslancom, všetkým poslancom Národnej rady, ale aj všetkým obyvateľom Zvolena, mesta, v ktorom bývam, som poslal takúto pohľadnicu,“ uviedol Vladimír Maňka.

Vianočný pozdrav europoslanca Vladimíra Maňku. (Zdroj: V.M.)

Štefanec pre Putina

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec v prvom rade poprial „všetkým ľuďom pokoj, zdravie a rodinnú pohodu“. „To platí aj pre všetkých lídrov,“ zdôraznil. Ale predsa len, čo by pod vianočným stromčekom „šiklo“ napríklad šéfovi Kremľa Putinovi? „Ja by  som mu daroval mapu, lebo má evidentne ťažkosti s rozoznávaním, kde sa Rusko začína a kde končí,“ priznal Štefanec.

Ilustračné foto: Mapa Ruska. (Zdroj: agenziagiovani.ning.com)

Sulík Merkelovej

Europoslanec Richard Sulík mal celý rok takpovediac v zuboch kancelárku Angelu Merkelovú. Je tu ale čas Vianoc, tak jeden darček, hoci imaginárny, si od neho odnesie aj kancelárka. „Venoval by som jej misu dobrej nádeje od Oľgy Havlovej,“ skonštatoval Sulík.

Europoslanec Richard Sulík. (Zdroj: Facebook R.S.)

Beňová kolegom darčeky nedáva

Monika Flašíková-Beňová pri otázke, čo by darovala svojim poslaneckým kolegom v pléne EP odpovedala: „Každému môjmu kolegovi či kolegyni by som zo srdca darovala veľa dobrej nálady, šťastia, veľa dobrých nápadov. Nech sa im darí aj v budúcom roku, aby prichádzali s iniciatívami, ktoré zlepšia život obyvateľov EÚ.“  Konkrétnemu poslaneckému kolegovi by však žiadny materiálny darček nedala. Tento rok sa europoslankyňa názorovo rozchádzala napríklad s Richardom Sulíkom. Nejaký nápad na darček pre neho? „Pán Sulík nie je môj príbuzný ani môj priateľ, nevidím dôvod, aby som mu darovala niečo materiálne. Ani z recesie,“ povedala Monika Flašíková-Beňová.

Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová. (Zdroj: Facebook M.B.)

Škripek - darček pre kolegyňu

A čo poslanec EP Branislav Škripek? Ten sa vyjadril, že odovzdal poslaneckým kolegom vianočný pozdrav, konkrétne osobné prianie. „Hlavnou myšlienkou vianočného priania bolo, že sa potrebujeme trošku stíšiť,“ povedal. A aké boli reakcie kolegov, napríklad europoslankyne Flašíkovej-Beňovej, s ktorou sa počas roka trošku „popoťahovali“? „Buchol som jej to na stôl, ona reagovala milým úsmevom,“ povedal Škripek. Na otázku, čo materiálne by jej daroval, odpovedal: „To je ťažká otázka, musím trošku porozmýšľať. Podľa mňa je to veľmi kreatívna poslankyňa, ktorá vie veľmi dobre využiť mediálny priestor,“ uvažoval nahlas Škripek. „Viem, že si rada farbí vlasy, teraz má zase novú farbu, je stále vymódená a ešte má rada pekné autá. Tak teda módny časopis, v ktorom sú aj rýchle autá pre ženy,“ vynašiel sa europoslanec Branislav Škripek.

Europoslanec Branislav Škripek. (Zdroj: Facebook B.Š.)

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Europarlament sprístupnil internetovú stránku  zameranú na eurovoľby

15:00 Europarlament sprístupnil internetovú stránku zameranú na eurovoľby

Európsky parlament (EP) v piatok informoval, že sprístupnil internetovú stránku zameranú na všetky d…