AVÍZO Teritoriálnu autonómiu nevylučujem, tvrdí europoslanec a bývalý predseda SMK Pál Csáky

10. 10. 2015 21:10

Je v najvyššej politike už 25 rokov a hoci tvrdí, že je Maďar, hlási sa k občianstvu Slovenskej republiky. Po rokoch kontroverzných vyjadrení najmä na tému postavenia maďarskej národnostnej menšiny u nás, je už dlhší čas europoslancom, no ani v Bruseli nenecháva na seba zabudnúť.

AVÍZO Teritoriálnu autonómiu nevylučujem, tvrdí europoslanec a bývalý predseda SMK Pál Csáky
Foto: Archív
Popis: Pál Csáky, eurposlanec za SMK
reklama

"Teritoriálnu autonómiu nevylučujem, dokonca by som podporoval vznik takého regiónu so špecifickými právami, to je vlastne teritoriálna autonómia. Ak sa pozriete napríklad na južné Tirolsko, kde žije na území Talianska rakúska menšina, tak to je siedmy najbohatší región EÚ a experti hovoria o tom, že je to najmä preto, lebo je tam silná teritoriálna autonómia. Teda majú aj silné ekonomické právomoci na riešenie vlastných problémov," tvrdí europoslanec za SMK Pál Csáky. Podľa neho u nás naopak, južné či východné Slovensko chátrajú.

Podobné príklady by sme podľa expredsedu SMK našli u Nemcov v Dánsku, Dánov v Nemecku, Nemcov v Belgicku, Belgičanov v Nemecku. Nemcov v Belgicku je napríklad iba 70-tisíc, no v Eupene  majú regionálny parlament s takým silným postavením, že dokonca formálne hlasovali o vstupe krajín strednej a východnej Európy do EÚ. Dokonca aj ratifikujú medzinárodné zmluvy. A vie si PálCsáky toto predstaviť na Slovensku? Ako by to v praxi malo podľa neho vyzerať, lebo keď hovoril o teritoriálnej autonómii, väčšina ľudí pod tým chápe odtrhnutie časti územia. Ako to teda je? "To určite nie. Žiadne odtrhnutie územia. Všetko by muselo byť v súlade s Ústavou SR, regulovali by to slovenské zákony, samozrejme, so zachovaním platných štátnych hraníc. Sme členmi EÚ, NATO, čiže toto je úplne stopercentne garantované. Ono by to napríklad znamenalo, že v Komárne alebo v Dunajskej Strede by sa vytvoril regionálny parlament, napríklad pre širší Žitný ostrov, disponoval by určitými finančnými prostriedkami, prípadne by mohol dať aj návrh na čerpanie eurofondov do tohto regiónu", tvrdí Pál Csáky. Podľa neho by  riešili záležitosti školského či kultúrneho charakteru, infraštruktúry, teda kde cesty postaviť, kde opraviť, prípadne by mohli pripravovať ekonomické stimuly v oblasti malého a stredného podnikania. "Samozrejme, o veľkých investíciách by naďalej rozhodovala centrálna vláda. No v súčasnosti vidíme, že nejdú peniaze na južné či východné Slovensko, celá oblasť chátra, vyľudňuje sa, mladí odchádzajú, lebo tam nevidia perspektívu", konštatuje Pál Csáky, ktorý povedal ešte veľa zaujímavých názorov nielen na tému postavenia menšín, ale aj o slovensko-maďarských vzťahoch, aj o práci a chýbajúcej stratégii európskych inštitúcií v boji s migračnou krízou.

Už v najbližších dňoch čítajte podrobnejšie v dvoch častiach exkluzívneho rozhovoru pre ParlamentnéListy.sk.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jozef Hübel
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Europarlament sprístupnil internetovú stránku  zameranú na eurovoľby

15:00 Europarlament sprístupnil internetovú stránku zameranú na eurovoľby

Európsky parlament (EP) v piatok informoval, že sprístupnil internetovú stránku zameranú na všetky d…