Europoslanec Mikolášik: Utečencov nemožno považovať za otázku. Sú predovšetkým ľuďmi, ktorí sú odkázaní na pomoc iných ľudí

16. 7. 2015 18:41

„Spoločnosť dnes zahaľujú mračná témy príchodu utečencov z krajín, ktoré dobre nepoznáme, do našich končín. Denne je každý z nás vo vážnych diskusiách konfrontovaný s mnohými názormi, polemikami, s možnosťou rozhodnúť sa, čo je správne a pozvaním prijať osobný postoj. Vzhľadom na atmosféru, v ktorej diskusie prebiehajú, sa však nerodí ľahko,“ píše na svojej stránke europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP/KDH).

Europoslanec Mikolášik: Utečencov nemožno považovať za otázku. Sú predovšetkým ľuďmi, ktorí sú odkázaní na pomoc iných ľudí
Foto: SITA
Popis: Miroslav Mikolášik, poslanec EP (KDH)

Europoslanec Mikolášik navštívil ešte koncom minulého roka utečenecký tábor v Libanone. Stretol sa tam s utečencami zo Sýrie či Iraku. Tí utekajú zo svojich domovov pred vrahmi, aby si zachránili holý život. Mikolášik poukazuje na potrebu rozlišovania medzi ekonomickými migrantmi a utečencami.

Nehádžme všetkých do jedného vreca

„Presadzujem, aby Únia, ktorá vyzýva našu krajinu prijať ich, poskytla zároveň potrebný objem finančných prostriedkov na všetky procesy súvisiace s ich prijatím a začleňovaním do spoločnosti. Presadzujem tiež, aby Únia dokázala vrátiť späť tých, čo majú kriminálny zápis, sú neprispôsobiví, neovládajú žiadne remeslo a sú neochotní adaptovať sa na naše podmienky. Som za to, aby Únia tvrdo zasiahla proti sieti prevádzačov, ktorá je dnes veľkým biznisom a likvidovala ich plavidlá. V prípade, že utečenci nebudú ochotní akceptovať to, nemôžeme zasa my akceptovať ich vôľu žiť medzi nami,“ vyjadril sa Miroslav Mikolášik.

Kresťanský rozmer

Zároveň pripomenul aj kresťanský rozmer problematiky migrantov. „Som si veľmi dobre vedomý rizík, ktoré môžu súvisieť s príchodom utečencov. Práve teraz by sme mali vedieť podať pomocnú ruku. Tak ako blízky koniec čaká na iných v týchto dňoch, si raz určite počká aj na nás. Utečenci si svoj osud nevybrali a chcú žiť. Tak ako my,“ uzatvára europoslanec.

Celý článok si môžete prečítať TU

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

SaS: Sľuby SNS sú bohapustý populizmus a výsmech všetkým voličom

8:18 SaS: Sľuby SNS sú bohapustý populizmus a výsmech všetkým voličom

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje sľuby SNS a jej predsedu Andreja Danka v oblasti školstva…