nedeľa, 12 júla, 2020
15.4 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Prezident v RTVS k župným voľbám: Máme právo brániť sa zlu

Prezident v RTVS k župným voľbám: Máme právo brániť sa zlu

„Milí občania, v sobotu budeme opäť rozhodovať o tom, kto bude najbližšie roky spravovať osem samosprávnych krajov. Budeme rozhodovať o našom každodennom živote. O tom, ako budú vyzerať naše stredné školy, nemocnice a cesty. Budeme rozhodovať aj o tom, aké budeme mať železničné spojenia, sociálne služby. Ako bude fungovať cestovný ruch, kultúra, knižnice, galérie, divadlá, múzeá. Rozhodneme o každodenných maličkostiach, ktoré život v našich regiónoch zlepšujú, alebo, naopak, môžu náš život zhoršiť.

Žiaľ, voľby do vyšších územných celkov na Slovensku patria medzi tie s nižšou volebnou účasťou a výrazná väčšina z nás sa v týchto voľbách vzdáva svojho práva voliť. Vzdávame sa práva  rozhodnúť o ďalšom rozvoji kraja, v ktorom žijeme.

Viac TU.

Neprihováram sa vám však dnes večer — tri dni pred otvorením volebných miestností — , aby som tu široko rozoberal dôvody, prečo pre väčšinu z nás nie sú voľby do vyšších územných celkov dostatočne dôležité. Rozumiem, že stav politiky možno viacerých ľudí na Slovensku znechucuje a odrádza. Možno nepovažujeme voľby do samosprávnych krajov za dostatočne zaujímavé. Možno nechápeme, aké sú v skutočnosti dôležité.

Nech sú tieto dôvody akékoľvek, nemyslím si, že je správne v sobotu zostať doma. Ako prezident cítim povinnosť vyzvať vás všetkých, aby ste si našli tú trochu času, a išli v sobotu voliť.

Ako prezident často hovorím  o tom, že časti našej krajiny sa skutočne darí.  Najväčšou dnešnou sociálnou výzvou ale je, aby sa všetci ľudia, každý jeden občan  na Slovensku cítil byť súčasťou tohto úspechu. A to tam, kde žije. Vo svojej rodine, vo svojej obci, vo svojom regióne.  Upozorňujem na to, že v žiadnom kúte našej krajiny nemôžu mať ľudia pocit, že sú na svoje starosti úplne sami. Že nie je nikto, kto by im pomohol. Ale špičkové školy, kvalitné nemocnice či dobré cesty závisia aj od toho, koho si v sobotu vyberieme, aby spravoval veci verejné v ôsmich samosprávnych krajoch. Snaha o lepšie Slovensko sa nevyhnutne odvíja od úspešnejších regiónov.

Žiaľ, ďalší dôvod, pre ktorý budú výsledky tohtoročných volieb do vyšších územných celkov výnimočné, súvisí s nárastom podpory extrémistov na Slovensku. Naše sobotňajšie hlasovanie ovplyvní nielen kvalitu župných úradov a úspešnosť ich spravovania na najbližších päť rokov. Som presvedčený, že ovplyvní atmosféru v našej spoločnosti na roky dopredu.

Výsledok sobotných volieb ovplyvní to,  čomu budeme v najbližších rokoch venovať pozornosť a energiu. Či naplno využijeme možnosti, ktoré máme ako sebavedomá, moderná, západná krajina, pevná súčasť Európskej únie. Či na to, aby sme sa v súťaži demokratických politických síl snažili o lepšie vzdelávanie, dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť, boj proti korupcii, lepšie mzdy, viac práce, ochranu tých najzraniteľnejších a pomoc chudobným. Alebo nás budú stále viac zamestnávať nenávistné prejavy a rastúca agresivita politicky silnejších a čoraz sebavedomejších novodobých fašistov.

Spomeňme si, ako nás mnohých nemilo prekvapil výsledok predchádzajúcich župných volieb v Banskej Bystrici, ktorý štyri roky doliehal na všetkých obyvateľov regiónu ale aj celého Slovenska. V tohtoročných voľbách je nebezpečenstvo oveľa širšie. Týka sa všetkých samosprávnych krajov. Stojí proti nám organizovaná, profesionálna a nebezpečná extrémistická politická sila, odhodlaná dosiahnuť silný výsledok.

Opakovane hovorím, že ako slobodná spoločnosť máme právo sa brániť zlu. V sobotu máme na to skvelú príležitosť. Môžeme využiť naše občianske právo a poraziť hrozbu našou najsilnejšou zbraňou — slobodnými demokratickými voľbami. Využime zostávajúce tri dni. Skúsme presvedčiť príbuzných, priateľov a známych, že stoji za to  vynaložiť trochu námahy a oboznámiť sa s kandidátmi na županov a župných poslancov. Nedajú sa všetci hodiť do jedného vreca. Nie sú všetci rovnakí. Môžeme si medzi nimi vybrať tých, ktorí si svoju prácu budú robiť poctivo a  dobre. Na prospech celého regiónu, v ktorom žijeme my, naše deti, či naši rodičia.

Poďme v sobotu voliť.“


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Na Slovensku v sobotu pribudlo osem prípadov ochorenia COVID-19

V sobotu (11. 7.) na Slovensku pribudlo osem prípadov nákazy novým koronavírusom. Realizovalo sa 960 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 1901 pozitívne...

V Bratislave upozornia na plytvanie potravinami, na Slovensku ide až o 60 kg na osobu

V slovenských domácnostiach sa plytvá potravinami zhruba 40 až 60 kilogramov jedla na osobu za rok. Najviac sa plytvá pečivom, zeleninou, ovocím...

Korčok by mal podľa Fica zvážiť odstúpenie kvôli Británii. Minister politicky motivovanú kritiku odmieta

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v sobotu v Prešove vyzval ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie na...

Poliaci hlasujú v 2. kole prezidentských volieb. Očakávajú sa tesné výsledky

V Poľsku sa v nedeľu koná druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom o hlasy voličov súperia úradujúci prezident Andrzej Duda a proeurópsky...

USA: Trump a Biden sa stali víťazmi primárok v Louisiane

Bývalý viceprezident USA Joe Biden zvíťazil v sobotňajších demokratických primárkach v americkom štáte Louisiana. Informovala o tom agentúra AP.

Budaj: Slovensko nepotrebuje betónové vodné nádrže

Na Slovensku sú potrebné vodozádržné opatrenia a nie veľké drahé betónové vodné nádrže. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Tento...

Chorvátsko zavedie povinné rúška

V Chorvátsku bude od pondelka povinné nosenie rúšok v obchodoch a ďalších uzavretých verejných priestoroch. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,901 +8 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 380 Last updated: 12. júla 2020 - 10:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky