Minister Gajdoš slávnostne odovzdal vojakom do užívania prvé lietadlo Spartan

0
Minister obrany Peter Gajdoš (Autor: SITA)

„Chcem zaželať našim pilotom veľa šťastných letových hodín. Verím, že nová moderná technika bude pre nich zároveň aj motiváciou pre ešte kvalitnejšie plnenie úloh,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že lietadlo bude slúžiť nielen pre potreby vojakov, ale v rámci domáceho krízového manažmentu bude slúžiť všetkým občanom Slovenskej republiky.
 
Podľa predsedu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť a podpredsedu Slovenskej národnej strany Antona Hrnka ide o jeden z významných krokov pre naplnenie cieľa v súvislosti s reformou ozbrojených síl v zmysle, že Slovensko bude mať malé, dobre vyzbrojené a vycvičené a nasaditeľné ozbrojené sily. „Z hľadiska nasaditeľnosti je toto lietadlo významným krokom. Treba však pokračovať aj vo vyzbrojovaní základnej časti našich ozbrojených síl, ktorou sú pozemné sily,“ povedal.
 
„Spôsobilosť prepravovať vojakov a materiál vzdušnou cestou je jednou z hlavných charakteristických rýs modernej armády. Ja som veľmi rád, že sa k nim opätovne pridávame, keďže túto spôsobilosť sme po vyradení lietadiel typu AN na čas stratili. Verím, že toto lietadlo bude vždy dobre pripravené flexibilne plniť aktuálne požiadavky,“ doplnil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim.
 
Nákup dvoch dopravných lietadiel C-27J Spartan bol zrealizovaný v súlade s Koncepciou rozvoja Vzdušných síl OS SR. Zmluva o dodávke bola podpísaná ešte v roku 2014. Nový stroj nahradí už vyradené lietadlá AN-24 a AN-26. Vzdušné sily OS SR tak neprídu o spôsobilosť dopravného letectva s prepravnou kapacitou, akou od vyradenia lietadiel typu Antonov dočasne nedisponovali.
 
Nový C-27J Spartan  prepraví okrem 3-člennej posádky 46 profesionálnych vojakov. Výhodou je tiež jeho využitie v rámci domáceho krízového manažmentu. V rámci neho bude možné dopravné lietadlo využiť napríklad na prepravu ranených, ako aj na prepravu materiálu pre potreby zásobovania, či na hasenie požiaru.

- Reklama -